Biłgoraj: Fachowcy na wagę złota. Są duże pieniądze dla szkół

  • 14.05.2020, 09:00
  • ak
Biłgoraj: Fachowcy na wagę złota. Są duże pieniądze dla szkół Fot. pixabay.com
Informatyków, mechaników, ekonomistów, budowlańców, specjalistów z zakresu energetyki, gastronomii, turystyki i hotelarstwa, a także branży odzieżowej i handlu nigdy za wiele. Są potrzebni na rynku pracy. Będą ich kształcić biłgorajskie szkoły. Są na to duże pieniądze z Unii Europejskiej.

Na projekcje "Wysokie kompetencje pewna przyszłość zawodowa uczniów szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego" skorzystać ma ponad 600 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej oraz Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących.

Jak to ma wyglądać? Przede wszystkim do szkół trafi nowoczesny sprzęt wart blisko 2,4 mln zł. Doposażone mają być pracownie zawodowe, dzięki czemu uczniowie jeszcze skuteczniej będą mogli nabywać nowe umiejętności. 

W ramach tego samego projektu dziewięciu nauczycieli otrzyma refundację kosztów studiów podyplomowych. Będą się szkolić tak, by później móc w nowych kierunkach szkolić swoich wychowanków. Chodzi o przygotowanie młodzieży do wykonywania zawodów, na które jest deficyt na rynku pracy, np. żywienia i dietetyki, grafiki komputerowej, wizażu i stylizacji, elektroenergetyki, aplikacji mobilnych, audytu energetycznego budynków.

Pieniądze z projektu zostaną również wykorzystane na organizację staży dla uczniów klas II i III szkół branżowych, a także II, III i IV w technikach. Młodzi ludzie będą mogli praktykować w realnych warunkach, u pracodawców. Ma to być organizowane zarówno w trakcie roku szkolnego, jak też w weekendy, ferie i wakacje. 

Całość ma się rozpocząć w październiku tego roku i potrwać do września 2023. Projekt jest wart ponad 5,2 mln zł, a dotacja pozyskana przez biłgorajskie starostwo to przeszło 4,7 mln zł.

– Pozyskane środki z Europejskiego Funduszu Społecznego to gwarancja wzrostu jakości kształcenia. Ponad 5,2 mln na projekt, to konkretne pieniądze skierowane do nauczycieli, uczniów, pracodawców, ale też na utworzenie bazy dydaktycznej. Na utworzenie i wyposażenie nowoczesnych pracowni, dostosowanych do aktualnej sytuacji rynkowej , jak również wymagań stawianych przez rynek pracy – podkreśla wicestarosta biłgorajski Tomasz Rogala, odpowiedzialny za szkolnictwo w powiecie.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe