Serdeczna Matko, opiekunko ludu (TYLKO W GAZECIE)

  • 13.05.2020, 15:18
  • Bogdan Nowak
Serdeczna Matko, opiekunko ludu (TYLKO W GAZECIE) Fot. Kacper Nowak
Nabożeństwa przy figurach gromadziły niegdyś całe wsie.

 Maj zawsze był szczególnym miesiącem w życiu mieszkańców wsi. W wielu miejscach, przy krzyżach i kapliczkach odprawiano nabożeństwa ku czci Matki Boskiej. To bardzo stara i malownicza tradycja. Niezwykłą oprawę zawsze miały też Zielone Świątki. W tym roku to ważne święto kościelne odbędzie się 31 maja.

Majowe modlitwy przy figurach odbywały się w naszej wsi i w okolicznych miejscowościach z dawien dawna. Zawsze wyglądały podobnie. Ludzie odśpiewywali Litanię Loretańską i inne stare pieśni. Odmawiali modlitwy do Matki Boskiej. To dla nas ważne święto. Niestety na majówki przychodzi coraz mniej młodych – opowiadała pani Marianna z Kawęczynka, którą w niedzielę (3 maja) spotkaliśmy przy figurze w tej miejscowości. 

– Nasza tradycja jest ważna i piękna, ale boimy się, że powoli zanika. Młodzi się do tego mniej garną – dodała inna uczestniczka nabożeństwa majowego w Kawęczynku.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 14.05.2020, 17:01
to zgromadzenie, wg. słów polskiego ks. biskupa to wystąpienie przeciwko 5 przykazaniu
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 14.05.2020, 06:25
A dokąd mieli pójść ? Tylko pod figurę. Dzisiaj to ludowe bajanie zanika i zaniknie
Kozak
Kozak 14.05.2020, 12:04
co ty sie podszywasz pod moj login ?

Pozostałe