Zamojskie ulice. Maleńki sklepik obok karawaki (TYLKO W GAZECIE)

  • 05.05.2020, 12:37
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Maleńki sklepik obok karawaki (TYLKO W GAZECIE) Fot. ze zbiorów APZ Zdjęcie wykonano w latach 50. ub. wieku. Widać na nim wiernych uczestniczących w nabożeństwie przy figurze i krzyżu morowym, stojącym przy ul. Młyńskiej. Ta część miasta miała wówczas sielski, małomiasteczkowy charakter.
Ta ulica powstała jeszcze w XVII w. Nazywano ją Długą, Wygon, a w 1922 r. od dużego młyna parowego rodziny Kahanów (postawiono go w 1910 r.) przemianowano na ul. Młyńską. Można było się nią dostać do starego traktu lwowskiego, a potem także m.in. do traktu hrubieszowskiego. Wiadomo, że droga wiodła kiedyś przez Wólkę Miejską.

Była to prawdopodobnie część miejscowości Kalinowice, która w jakiś sposób przeszła na własność miasta. Owa Wólka znajdowała się w okolicach dzisiejszej ul. Nadrzecznej oraz "dolnej" ul. Młyńskiej. 

– Przy tej ulicy mieszkał mój dziadek Józef Kapłon. W pobliżu figury i drewnianego krzyża miał niewielki sklepik, w którym sprzedawał artykuły spożywcze. Ten drewniany budyneczek się do dzisiaj zachował. Pozostały nawet stare drzwi, którymi klienci wchodzili do sklepu dziadka – mówi Tadeusz Kapłon z Zamościa. 

Wiele się u nas zmieniło

To było ważne miejsce w tej części miasta. Tutaj odbywały się nabożeństwa i majówki. Niedaleko działał też popularny jarmark zwierzęcy, na którym można było kupić m.in. konie, krowy i świnie. Przyjeżdżali tutaj na handel gospodarze z różnych zakątków Zamojszczyzny. Podobno szczególnie licznie z Komarowa-Osady. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Janusz
Janusz 09.05.2020, 17:53
spis ludności z 1874 roku podaje, że Wólka Miejska /obecnie Nadrzeczna, Młyńska/ posiadała 16 właścicieli domów.
Miasto Zamość -112 , Lubelskie Przedmieście -76, Nowa Osada -447, Majdan- 104
W lustracji podano rozbicie na poszczegłne wyznania
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 06.05.2020, 09:12
Po lewej stronie zdjęcia widać białego Rolls-Royca. Mały to mały ale jednak
s
s 06.05.2020, 10:14
Taaak

Pozostałe