Trzy rundy w ciągu roku (TYLKO W GAZECIE)

  • 06.05.2020, 15:17
  • MaSzt
Trzy rundy w ciągu roku (TYLKO W GAZECIE) Łada Biłgoraj – mistrz lubelskiej klasy A w 1959 r.
Sześćdziesiąt lat temu piłkarze ligi okręgowej i niższych klas rozgrywkowych w ciągu roku musieli rozegrać trzy rundy – cały sezon 1960 i połowę 1960/1961. A to dlatego, że polska piłka nożna ligowa przechodziła z systemu rozgrywek "wiosna-jesień" na "jesień-wiosna". W lidze okręgowej, która była trzecim poziomem rozgrywkowym, po I i II lidze, występowały trzy zespoły z Zamojszczyzny – Technik i Hetman z Zamościa oraz debiutująca na tym szczeblu Łada Biłgoraj.

W 1959 r. Łada Biłgoraj wygrała klasę A i po raz pierwszy w historii awansowała do ligi okręgowej, w której występowały wówczas wszystkie najlepsze zespoły z woj. lubelskiego. Sezon piłkarski 1960 był przełomowy nie tylko dla drużyny z Biłgoraja, ale także dla całego piłkarstwa ligowego. PZPN zadecydował bowiem, że liga okręgowa i niższe klasy rozgrywkowe od sezonu 1960/1961 będą grały systemem "jesień-wiosna". Od połowy marca do pierwszych dni lipca zespoły musiały zatem rozegrać cały sezon 1960. Dziś byłoby to o wiele trudniejsze, gdyż w poszczególnych klasach rozgrywkowych występuje znacznie więcej drużyn niż dawniej. W sezonie 1960, w lubelskiej lidze okręgowej grało dziesięć zespołów (wśród nich Technik Zamość, Hetman Zamość i wspomniana Łada), a w klasie A – dwanaście (m.in. Unia Hrubieszów i Tomasovia Tomaszów Lubelski).

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

MaSzt

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe