Odmrażania gospodarki cd. Rząd ogłosił decyzje

  • 29.04.2020, 10:18
  • Opr. ak
Odmrażania gospodarki cd. Rząd ogłosił decyzje Fot. Twitter
Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z Łukaszem Szumowskim, ministrem zdrowia ogłosili dziś (29 kwietnia) decyzje rządu co do zniesienia kolejnych obostrzeń nałożonych w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

– Dziś jest pierwszy szczególny dzień. Mamy na tę chwilę 370 osób, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, gdy możemy powiedzieć, że jest przyrost osób, które zdrowieją - w porównaniu do nowych zachorowań – zaczął swoje wystąpienie premier. I poinformował o zmianach, jakie nas czekają w najbliższym czasie.

Zapowiadany wcześniej drugi etap odmrażania gospodarki ma się w Polsce rozpocząć 4 maja. Od tego dnia czynne znów będą hotele i miejsca noclegowe. Dotyczy to też sklepów w galeriach handlowych. Obowiązywać ma w nich jednak zasada, że na 15 mkw może przebywać tylko jedna osoba. Otwarte zostaną też niektóre instytucje kultury, np. biblioteki, muzea, galerie sztuki.

Natomiast od 6 maja rząd dopuszcza do otwarcia żłobków i przedszkoli, ale ostateczne decyzje w tej sprawie będą zależały od organów założycielskich. Każda z placówek na pewno musiałaby stosować rygory sanitarne i zapewnić środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach.

– Przyszłe etapy będą w cyklu codwutygodniowym ogłaszane, ale zaznaczam - możemy niektóre elementy przyspieszać, ale takie decyzje jeszcze nie zapadły. Sytuacja musi nam pozwolić wykonać odpowiednie analizy i w oparciu o nie podjąć decyzje – zastrzegł Mateusz Morawiecki.

Głos w trakcie konferencji zabrał też minister zdrowia:

- Cały czas będziemy oceniać skutki odmrożenia gospodarki: liczba zakażeń, liczba zajętych łóżek, wskaźnik zakażeń. Od tego zależą dalsze rekomendacje. Cały czas musimy jednak zachowywać dystans społeczny – mówił Łukasz Szumowski.

Opr. ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe