Zostaje modlitwa o deszcz (TYLKO W GAZECIE)

  • 29.04.2020, 07:00
  • Mariusz Parol
Zostaje modlitwa o deszcz (TYLKO W GAZECIE) Z kilkunastometrowego rozlewiska Huczwa skurczyła się do wąskiej rzeczki.
Od ponad miesiąca lustro wody na Huczwie zmniejsza się w zastraszającym tempie. – Jak żyję, czegoś takiego nie widziałem, a susza dopiero nadchodzi – z niepokojem komentuje mieszkaniec Hrubieszowa.

Koryto Huczwy skurczyło się z kilkunastometrowego rozlewiska do wąskiego strumyka. Wody opadły błyskawicznie i odsłoniły brzegi.

 – Jesienią zeszłego roku chodziłem na spacery nad Huczwę. Wtedy stan wody był nieco niższy niż przez wiele wcześniejszych lat. Ale gdy poszedłem nad Huczwę w ubiegłym tygodniu, dosłownie się przeraziłem. Czegoś takiego nigdy przedtem nie widziałem. Huczwa opadła tak nisko, że prawie całe jej koryto zostało odsłonięte – relacjonuje Sławomir Kędziera z Hrubieszowa. – Ciekawe, jakie działania w obliczu postępującej suszy podejmuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie? Może po prostu czekają na deszcz? – gorzko komentuje hrubieszowianin. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
xxl
xxl 29.04.2020, 21:18
za moich dziecinnych lat Hrubieszów otoczony był mokradełkami, bagienkami, zastoinami wody czy ktos dziaij wie co to było Pisarka, Kalickie, las Dębinka otaczały wokół bagna, wąska ścieżka prowadziła na Wolice a wokoło bagno, łąki prowadzące na tzw, Sybir usiane były oczkami stawow, stawików, zastoin, to utrzymywało rownowage w przyrodzie, hala sportowa stoi na bagnach,podobne mokradełka były na dużym Ostrowie i w miejscu gdzie dzisiaj jest LHS, zapędy melioracyjne osuszyły wszystko wokół miasta, z Huczwy zrobiły rów z woda, niegdyś na rzece byłoa masa kapielisk , dziaij nie ma nic, głupoota i pazerność cłowieka niszczy wszystko
wed
wed 29.04.2020, 21:09
a co mają zrobić, nosic wodę wiadrami z Bugu do Huczwy
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 29.04.2020, 14:05
Łoj, susza, susza. Bedzie klinska. A jak zbiorą 100 q/ha to siedzą cicho
jaro
jaro 29.04.2020, 07:46
Czego ten Pan oczekuje? Cystern z wodą?
pixel
pixel 29.04.2020, 10:29
Realnych działań związanych z małą retencją. Tylko jeden przykład, a jest ich wiele drogi Panie.
Olo
Olo 29.04.2020, 16:32
Podaj przykład,chociaż jeden jak byś to zrobił.
pixel
pixel 29.04.2020, 21:15
W gazecie napisane jest co można zrobić. I niech w końcu zaczną to robić

Pozostałe