Zamojskie ulice. Miejsce, gdzie nadal jest sielsko (TYLKO W GAZECIE)

  • 28.04.2020, 11:20
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Miejsce, gdzie nadal jest sielsko (TYLKO W GAZECIE)
Niewiele pozostało zakątków, w których wyczuwa się jeszcze atmosferę dawnych przedmieść Zamościa. Jednym z nich jest ulica Zacisze i jej okolice. Nadal stoją tam drewniane domy o spadzistych dachach, można zobaczyć płotki z pomalowanych sztachet oraz snujące się leniwie koty. Ciekawostką jest również zabytkowa, drewniana wieża ciśnień.

Ulica Zacisze powstała ok. 1910 r., a nazwę nadano jej w 1930 roku (zwano ją także ul. Spokojną). Ma ona długość 273 metrów. Ta boczna, mało uczęszczana ulica łączy obecnie ul. Partyzantów z ul. Bołtucia. Na początku był to jedynie dojazd do działek Kolonii Podtopole. 

– Pamiętam ulicę Zacisze sprzed ponad 30 lat – mówi ks. Witold Charkiewicz, proboszcz parafii prawosławnej (mieszka niedaleko, przy ul. Bołtucia). – Chodziłem nią kiedyś kilka razy dziennie. Była ona niewybrukowana. Stało przy niej wiele drewnianych domów, a przy nich rosło mnóstwo kwiatów, w tym piękne, barwne malwy. Urodziłem się na wsi i ten widok kojarzył mi się zawsze jakoś swojsko i sielsko. Dziś ta ulica się zmieniła, powstało przy niej wiele murowanych domów, ale nadal jest tam bardzo spokojnie. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
JK
JK 29.04.2020, 22:51
Bo boję się, że, na Zaciszu nie ma już więcej takich chałup. Ta ulica jest już z roku na rok inna. Trochę szkoda.
VxV
VxV 29.04.2020, 18:41
Szkoda ze tylko jedna fotografia jest zamieszczona

Pozostałe