Gm. Frampol: 42-latka nie chciała współpracować z CBŚP. Dobrze na tym wyszła

  • 23.04.2020, 13:03
  • ak
Gm. Frampol: 42-latka nie chciała współpracować z CBŚP. Dobrze na tym… Fot. pixabay.com
Podał imię, nazwisko, numer służbowej legitymacji, ale 42-letnia mieszkanka gminy Frampol i tak nie zamierzała z nim podjąć współpracy. I dobrze zrobiła, bo mężczyzna, który do niej zatelefonował, był oszustem.

Kobieta odebrała telefon we wtorek (21 kwietnia) po południu. W słuchawce usłyszała głos mężczyzny, który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Powiedział, że prowadzi ściśle tajną akcję, w ramach której ustalił, iż oszuści zamierzają na dane kobiety wyłudzić kredyt na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nakazał też 42-latce, by w trakcie rozmowy wybrała numer 997 i podjęła współpracę.

Na szczęście mieszkanka gminy Frampol zorientowała się, że coś "nie gra". Przekazała telefon mężowi, a ten zakomunikował rozmówcy, że jego zona właśnie jedzie na policję. Wtedy oszust błyskawicznie się rozłączył. Małżonkowie uratowali swoje pieniądze, a o wszystkim rzeczywiście poinformowali komendę.

Policjanci chwalą tę postawę i apelują do wszystkich o zachowanie ostrożności i rozsądku:

Przypominamy, że pomysłowość oszustów nie ma granic. Przestępcy idąc z duchem czasu tworzą strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn. Policjanci apelują aby zwracać uwagę na każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Jeśli otrzymamy SMS o zaległości i mamy wątpliwości czy tak jest faktycznie skontaktujmy się z usługodawcą przez infolinię i potwierdźmy, że faktycznie mamy jakieś zadłużenie. Nie logujmy się na swoje konta z podesłanych linków. Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas płatności on-line a także o tym, że żaden bank nie wysyła do swoich klientów wiadomości z prośbą o podanie haseł lub loginów w celu weryfikacji.

Uważajmy również na nowe metody wyłudzeń. Oszuści wykorzystując stan epidemii mogą oferować do sprzedaży on-line fałszywe testy na koronawirusa lub cudowne leki. Mogą pojawiać się także oferty dobrze płatnej pracy zdalnej gdzie rekrutacja odbywa się on-line a następnie proszą o przesłanie skanu dowodu osobistego, numeru konta itp. W ten sposób możemy utracić nasze dane czego konsekwencją może być wyłudzenie na nas np. kredytu. Pamiętajmy aby kierować się zdrowym rozsądkiem i nie dać się oszukać!

Przypominamy! Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy, nie informują również telefonicznie o szczegółach prowadzonych spraw, czy akcjach. Jeśli osoba, podająca się za krewnego w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze sprawdźmy również czy jest to prawdziwy krewny. Natychmiast przerwijmy rozmowę i skontaktujmy się z właściwym członkiem rodziny. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom nieznajomym. O próbie wyłudzenia poinformujmy policjantów.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe