Aż 11 nowych zakażeń koronawirusem w Zamościu i 1 w powiecie

  • 21.04.2020, 10:07
  • ak
Aż 11 nowych zakażeń koronawirusem w Zamościu i 1 w powiecie Fot. pixabay.com
12 kobiet, mieszkanek Zamościa i powiatu zamojskiego jest zakażonych koronawirusem - informuje Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego. Ponadto SARS-CoV-2 potwierdzono u dwóch mężczyzn z Lublina.

Z komunikatu wynika, że stan każdej z 14 osób zakażonych koronawirusem jest w tym momencie dobry. Wszyscy pacjenci zarazili się poprzez kontakt z przypadkiem potwierdzonym.

Kim są osoby zakażone?

To kobieta w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu zamojskiego, także cztery kobiety w wieku powyżej 61 lat z Zamościa, również trzy zamościanki młodsze (w przedziale wieku 41-60 lat) oraz cztery kobiety z Zamościa w wieku 21-40 lat.

Magdalena Smolińska-Kornas, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej w Lublinie przekazała nam, że każda z 11 kobiet z Zamościa, o których mowa w komunikacie, jest związana z Domem Pomocy Społecznej na ul. Żdanowskiej. To 9 pensjonariuszek i dwie osoby z personelu. 

– Każda z nich była badana już wcześniej i wówczas testy dały wynik negatywny. Powtórzono badanie i teraz okazuje się, że doszło do zakażenia – wyjaśnia Magdalena Smolińska-Kornas.

Dodaje, że póki co wszystkie kobiety przebywają w DPS, są izolowane, chorobę przechodzą właściwie bezobjawowo. Ich stan zdrowia jest stale monitorowany. Jeśli zajdzie potrzeba, trafią do szpitali.

Ponadto zakażenie stwierdzono u dwóch mężczyzn w przedziale wieku 21-40 lat z Lublina.

– Na dzień 21 kwietnia 2020 r. na godz. 10.00 na terenie województwa lubelskiego odnotowano w sumie 324 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 10 osób zmarłych i 113 ozdrowieńców – informuje Agnieszka Strzępka.

Resort zdrowia poinformował tymczasem, że w całym kraju przybyły 144 przypadki zakażeń. Dotyczą one mieszkańców województw: śląskiego (53), dolnośląskiego (22), wielkopolskiego (18), lubelskiego (14), kujawsko-pomorskiego (12), małopolskiego (5), opolskiego (4), pomorskiego (4), podlaskiego (4), świętokrzyskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2), zachodniopomorskiego (2) i lubuskiego (1).

Ministerstwo przekazało również, że zmarło 5 pacjentów zakażonych koronawirusem. Byli hospitalizowani w szpitalach w Tychach, Raciborzu, Poznaniu i Krakowie.

Od początku epidemii  SARS-CoV-2 stwierdzono u 9737 osób. Ofiar śmiertelnych jest dotychczas 385.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Przezorna
Przezorna 21.04.2020, 21:29
Wszystkim chorym życzę szybkiego powrotu do zdrowia, a do teoretycznie zdrowych mam ogromną prośbę... Jeśli jesteś sprzedawcą, proszę zwracaj większą uwagę na sposób, w jaki używasz rękawiczek. Podając klientowi towar, następnie przyjmujesz od niego pieniądze i wydajesz je również z kasy. Co dalej? Wchodzi kolejny klient a Ty...tymi samymi rękoma, powtarzasz czynność: towar, pieniądze... Wiem, że nosisz rękawiczki dbając o swojej ręce, ale proszę, dbaj też o klientów i dezynfekuj ręce w rękawiczkach, zapobiegając przy tym roznoszeniu bakterii. Sama jestem sprzedawcą. Jestem też klientem robiący zakupy w innych sklepach. Niesamowicie razi mnie opisana przede mnie sytuacja... Dbajmy o siebie i szanujmy się wzajemnie.

Pozostałe