Zamość: 50 tys. zł na zabytki (TYLKO W GAZECIE)

  • 24.04.2020, 07:04
  • Agnieszka Piela
Zamość: 50 tys. zł na zabytki (TYLKO W GAZECIE) Radni dofinansowali remont elewacji kamienicy Czerskiego.
Zamojska Rada Miejska przyznała dotacje celowe na remont 4 zabytków, które nie są własnością miasta. Pieniądze będą przeznaczone na remont kościołów i kamienic. Decyzja radnych nie była jednomyślna.

16 kwietna podczas nadzwyczajnej, zdalnej sesji rady miasta radni udzielili dotacji z budżetu miasta na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków i Gminnej Ewidencji Zabytków. W dwóch przypadkach nie obyło się bez uwag.

Dwoje radnych: Janusz Kupczyk i Agnieszka Klimczuk (oboje ZKO) głosowali przeciwko przyznaniu dotacji oo. Franciszkanom i oo. Redemptorystom. Radni ci nie są przeciwni rewitalizacji zabytków, ale podkreślali, że wydatek 40 tysięcy zł w czasie, kiedy ludzie tracą pracę i upadają firmy, jest zbędny.

 – Przebudowa nawierzchni, montaż figur na klombie czy nasadzenia. Bez takich wydatków mogą się te obiekty obejść. Miasto może się znaleźć w trudnej sytuacji i trzeba będzie myśleć o restrykcyjnych oszczędnościach – mówiła radna Klimczuk. Z kolei radny Kupczyk zaproponował, aby ojcowie Redemptoryści wystosowali pismo do właściciela linii kolejowej z prośbą o pokrycie kosztów zabezpieczenia zabytków.

W przypadku dotacji dla kamienicy przy Kasprowicza i kamienicy Czerskiego radni byli niemal jednogłośni (od głosu przy dotacji dla tej pierwszej wstrzymał się Andrzej Szpatuśko z KW PiS).

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe