Zamojskie ulice. Trzeba było jakoś przetrwać (TYLKO W GAZECIE)

  • 22.04.2020, 06:00
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Trzeba było jakoś przetrwać (TYLKO W GAZECIE) Ulica Śląska w Zamościu. Zdjęcie z lat 60. ub. wieku. Ze zbiorów APZ
Ulica Śląska powstała około 1830 roku. Ma długość ponad 1,7 kilometra i jest jedną z najważniejszych na zamojskim osiedlu Karolówka. Pierwotnie łączyła stary Trakt Szczebrzeszyński z folwarkiem o nazwie Chyża. Z tym zakątkiem Zamościa wiąże się wiele opowieści.

Przy ul. Matejki, przy skrzyżowaniu z ulicą Śląską mieszkałem od 1959 do 2001 r. Po II wojnie światowej mój dziadek Jan Tryka miał tam także kuźnię. Funkcjonowała jeszcze w latach mojego dzieciństwa, a ja mu w tym zakładzie nawet czasami pomagałem – wspomina z dumą Wiesław Tryka z Zamościa. – Cała Karolówka, w tym także ul. Śląska, zmieniły się bardzo od lat 60. czy 70. ub. wieku. Kiedyś można było tutaj zobaczyć głównie drewniane domy, które były rozrzucone na dużych odległościach. Obecnie zabudowa stała się bardziej zwarta.

Osiedle Górny Śląsk

W połowie dzisiejszej ulicy Śląskiej (ta nazwa oficjalnie obowiązuje od 1935 r.) funkcjonował kiedyś stary folwark o nazwie Świnki. Istniał tam dwór oraz zabudowania złożone z kilku budynków ustawionych w czworobok. W ich sąsiedztwie płynął strumień, a w pierwszej połowie XIX w. można tam było zobaczyć niewielki staw. Wiadomo, że nazwa Folwark Świnki funkcjonowała do ok. 1868 r. Potem używano jej w innym znaczeniu. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 23.04.2020, 02:38
Kocie łby jak na Królowej Jadwigi
Z
Z 26.04.2020, 11:07
Na Królowej Jadwigi to nie kocie łby. Takie kocie łby, jak na Śląskiej, były kiedyś na ulicy Błonie, a bruk podobny do tego z Królowej Jadwigi był na większej części ulicy Łanowej (na pozostałej był klinkier).
MPK
MPK 22.04.2020, 09:49
Pozdrawiam, mieszkanka ulicy Matejki ?

Pozostałe