Koronawirus a gospodarka. Szersza tarcza antykryzysowa

  • 25.04.2020, 08:03
  • lew
Koronawirus a gospodarka. Szersza tarcza antykryzysowa
W sobotę, 18 kwietnia weszły w życie zmiany do tzw. tarczy antykryzysowej. Prawo do zwolnienia ze składek będzie miało teraz więcej przedsiębiorców, więcej osób skorzysta również ze świadczeń postojowych.

Do tej pory do zwolnienia z całości nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj miały prawo dwie grupy przedsiębiorców: samozatrudnieni, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, które opłacają składki tylko za siebie i których przychód nie przekroczył 15 681 zł oraz przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń społecznych do 9 osób.

Nowa wersja tarczy antykryzysowej zwalnia ze składek również firmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 osób.

– W przypadku tych firm zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych – wyjaśnia Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Trzymiesięczne umorzenie całości nieopłaconych składek przysługuje też spółdzielniom socjalnym i to bez względu na liczbę zatrudnionych osób.

Obecnie ze zwolnienia ze składek skorzystają również firmy założone w lutym i marcu (w pierwszej wersji ulga przysługiwała wyłącznie firmom założonym przed 1 lutego br. – przyp. red.).

– Do liczby osób ubezpieczonych nie wlicza się teraz pracowników młodocianych – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik regionalny ZUS w województwie lubelskim.

Przepisy nowej wersji tarczy pozwalają na zwolnienie ze składek za marzec także tych przedsiębiorców, którzy już te składki opłacili.

Zmiany wprowadzono także jeśli chodzi o świadczenie postojowe. Przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne będą mogli otrzymać to świadczenie ponownie (do trzech razy). Warunkiem będzie oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

Zmieniły się też warunki przyznawania pierwszego świadczenia postojowego. Przedsiębiorcy otrzymają je bez względu na osiągany przychód, pod warunkiem że spadł on o co najmniej 15 proc. i że rozpoczęli działalność przed 1 lutego br., a osoby wykonujące umowy zlecenia lub o dzieło skorzystają z postojowego także, gdy zawarły umowy w lutym lub marcu (wcześniej również obowiązywała granica 1 lutego).

Na wniosek przedsiębiorcy, ZUS będzie mógł odstąpić od pobierania odsetek za okres od stycznia br. – To rozwiązanie dla płatników, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w wyniku epidemii COVID-19 – dodaje Małgorzata Korba.

Ulga będzie dotyczyła wszystkich płatników, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe