Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 01:27
Reklama

Bądź Eko w Zamościu: Integracyjne szycie ekologicznych toreb

To pomysł Stowarzyszenia Lokalnie i Globalnie. Jego członkowie chcą urządzić pracownię krawiecką szycia ekotoreb i ekoworeczków.
Bądź Eko w Zamościu: Integracyjne szycie ekologicznych toreb
Członkowie stowarzyszenia wraz z jej prezeską Agnieszką Klimczuk (druga od lewej)

Każdy będzie mógł samodzielnie zaprojektować i uszyć ekotorbę na zakupy zrobioną z materiału z odzysku. Stowarzyszenie pozyskało materiały z zaprzyjaźnionej szwalni oraz od członków i przyjaciół stowarzyszenia – mówi Agnieszka Klimczuk, prezes Stowarzyszenia Lokalnie i Globalnie.

Takie torby przydadzą się zarówno na drobne sprawunki, jak i porządne zakupy, a ekoworeczek na produkty kupowane na wagę (warzywa, owoce).

 – Spotkania w pracowni będą przeprowadzane dwa razy w tygodniu przez dwie godziny. Przede wszystkim zależy nam na tym, aby akcja pomogła w ograniczaniu wszechobecnego plastiku, czyli reklamówek i woreczków – dodaje Agnieszka Klimczuk. Każdy zainteresowany będzie mógł uszyć dla siebie każdorazowo jedną ekotorbę i jeden ekoworeczek.

 – Uszytą nadwyżkę pozostawiamy do dyspozycji Stowarzyszenia, które rozda ją w sklepach i na bazarach, zwiększając ekoświadomość konsumentów – wylicza koordynatorka projektu zgłoszonego do naszego konkursu. 

Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie powstało pod koniec 2019 r. Jest organizacją proekologiczną i prokobiecą. Celem działań jest zwiększanie świadomości ekologicznej przez organizację różnych wydarzeń. Jednym z nich jest zamojska Ciuchoteka, czyli wymiana ubrań.

Akcja ma na celu promowanie ekologicznego i ekonomicznego stylu życia. Ważną przesłanką jest zarówno oszczędność czasu i pieniędzy, jak również miejsca w szafie.

Akcja promuje troskę o środowisko naturalne przez uświadamianie szkodliwości przemysłu tekstylnego. Daje możliwość poznania się kobiet i integracji lokalnej społeczności.

 – Na wydarzeniach zabezpieczony był kącik kawowy,  gdzie można było przy ciepłym napoju wymienić informacje, doświadczenia, zawrzeć nowe znajomości. Takie wydarzenia stowarzyszenie chce organizować raz na 3 miesiące.

Stowarzyszenie LiG wspólnie z Książnicą Zamojską jest także inicjatorem Zamojskiej Książkoteki, tj. nieodpłatnej wymiany książek, połączonej ze spotkaniami z osobami związanymi z literaturą oraz wydarzenia "Kobiecy Krąg", które ma na celu wspieranie i aktywizowanie kobiet.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama