Bądź Eko w Zamościu: Integracyjne szycie ekologicznych toreb

  • 22.04.2020, 07:02
  • red.
Bądź Eko w Zamościu: Integracyjne szycie ekologicznych toreb Członkowie stowarzyszenia wraz z jej prezeską Agnieszką Klimczuk (druga od lewej)
To pomysł Stowarzyszenia Lokalnie i Globalnie. Jego członkowie chcą urządzić pracownię krawiecką szycia ekotoreb i ekoworeczków.

Każdy będzie mógł samodzielnie zaprojektować i uszyć ekotorbę na zakupy zrobioną z materiału z odzysku. Stowarzyszenie pozyskało materiały z zaprzyjaźnionej szwalni oraz od członków i przyjaciół stowarzyszenia – mówi Agnieszka Klimczuk, prezes Stowarzyszenia Lokalnie i Globalnie.

Takie torby przydadzą się zarówno na drobne sprawunki, jak i porządne zakupy, a ekoworeczek na produkty kupowane na wagę (warzywa, owoce).

 – Spotkania w pracowni będą przeprowadzane dwa razy w tygodniu przez dwie godziny. Przede wszystkim zależy nam na tym, aby akcja pomogła w ograniczaniu wszechobecnego plastiku, czyli reklamówek i woreczków – dodaje Agnieszka Klimczuk. Każdy zainteresowany będzie mógł uszyć dla siebie każdorazowo jedną ekotorbę i jeden ekoworeczek.

 – Uszytą nadwyżkę pozostawiamy do dyspozycji Stowarzyszenia, które rozda ją w sklepach i na bazarach, zwiększając ekoświadomość konsumentów – wylicza koordynatorka projektu zgłoszonego do naszego konkursu. 

Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie powstało pod koniec 2019 r. Jest organizacją proekologiczną i prokobiecą. Celem działań jest zwiększanie świadomości ekologicznej przez organizację różnych wydarzeń. Jednym z nich jest zamojska Ciuchoteka, czyli wymiana ubrań.

Akcja ma na celu promowanie ekologicznego i ekonomicznego stylu życia. Ważną przesłanką jest zarówno oszczędność czasu i pieniędzy, jak również miejsca w szafie.

Akcja promuje troskę o środowisko naturalne przez uświadamianie szkodliwości przemysłu tekstylnego. Daje możliwość poznania się kobiet i integracji lokalnej społeczności.

 – Na wydarzeniach zabezpieczony był kącik kawowy,  gdzie można było przy ciepłym napoju wymienić informacje, doświadczenia, zawrzeć nowe znajomości. Takie wydarzenia stowarzyszenie chce organizować raz na 3 miesiące.

Stowarzyszenie LiG wspólnie z Książnicą Zamojską jest także inicjatorem Zamojskiej Książkoteki, tj. nieodpłatnej wymiany książek, połączonej ze spotkaniami z osobami związanymi z literaturą oraz wydarzenia "Kobiecy Krąg", które ma na celu wspieranie i aktywizowanie kobiet.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe