Piłka nożna: Powrót do normalności?

  • 17.04.2020, 07:32
  • MaSzt
Piłka nożna: Powrót do normalności? Gryf Gmina Zamość ma w perspektywie występy w IV lidze czy lidze wojewódzkiej?
Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek zaproponował powrót do normalności, czyli nazewnictwa klas rozgrywkowych zgodnie ze szczeblem w ligowej hierarchii – tak, jak było do 2008 roku. Hetman Zamość, jeśli by się utrzymał, nie grałby już w III lidze, lecz w lidze międzywojewódzkiej.

Od sezonu 2008/2009 I liga nie jest najwyższą klasą rozgrywkową w Polsce, II liga to w rzeczywistości trzecia, a III liga to czwarta. Mimo upływu czasu ten system nazewnictwa ligowego wciąż był powszechnie krytykowany i wzbudzał kontrowersje. Założenia reformy z 2008 r. były szczytne. Kibice mieli masowo przychodzić na mecze, a sponsorzy – chętniej wspierać drużynę, choćby ta w rzeczywistości grała w klasie rozgrywkowej niższej niż jej nazwa. Jak wyszło – każdy sympatyk piłki nożnej widzi. Obowiązująca od 2008 r. nomenklatura nie przypadła do gustu zwłaszcza historykom piłki nożnej i specjalistom od statystyk. Ich zdaniem wszelkie podsumowania stały się nieprzejrzyste. W różnego rodzaju opracowaniach historycznych i statystycznych trzeba podkreślać, że obecna I liga to dawna II liga. Problem jest także z zakwalifikowaniem teraźniejszej II ligi, która jest trzecim poziomem rozgrywkowym, ale w rzeczywistości – nowym tworem, klasą pośrednią między dawną II a III ligą. Piłkarz grający dziś w II lidze – to nie ten sam, co drugoligowiec sprzed reformy.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

MaSzt

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe