Inwestycja Komunalna Roku: Inwestycja w OZE w gminie Nielisz

  • 09.04.2020, 08:26
  • wd
Inwestycja Komunalna Roku: Inwestycja w OZE w gminie Nielisz W 2019 r. w gminie Nielisz zamontowano 460 systemów solarnych oraz 80 systemów fotowoltaicznych.
Ponad 6 mln zł to wartość inwestycji, które w 2019 roku zrealizowała gmina Nielisz. Najważniejsze to montaż instalacji OZE, a także remont biblioteki, oddanie do użytku budynku Dziennego Domu Seniora + i zakup wozu strażackiego. Gmina Nielisz jest kolejnym kandydatem w plebiscycie Perły Biznesu do nagrody w kategorii Inwestycja Komunalna.

W ubiegłym roku w gminie Nielisz zakończono realizację projektu „Gmina Nielisz przyjazna środowisku naturalnemu”, w ramach którego zamontowano 460 systemów solarnych oraz 80 systemów fotowoltaicznych w ciągu pół roku. Kosztowało to w sumie 5 273 112,00 zł (dofinansowanie z RPO WL to 4 259 676,75 zł). Instalacje wykonano na bardzo korzystnych warunkach dla mieszkańców gminy. Koszty materiałów i instalacji na jedno gospodarstwo kształtowały się następująco: system solarny: 1200,00-1800,00 zł, fotowoltaika: 868,00-1408,00 zł. Mieszkańcy ponieśli tylko 10% kosztów brutto.


– Gmina Nielisz wraz z jej zalewem leży w bezpośredniej bliskości z Roztoczem, które w zeszłym roku dołączyło do elitarnej listy Rezerwatów Biosfery UNESCO. Ten fakt powinien zwrócić uwagę i przyczynić się do mocniejszego dofinansowywania systemów OZE w południowej części naszego województwa – uważa wójt gminy Nielisz Adam Wal. Informuje, że gmina Nielisz przystąpiła już do kolejnego wniosku OZE polegającego na wykorzystaniu energii odnawialnej z kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych. 

– Rolnictwo i turystyka to najmocniejsze gałęzie gospodarki w naszym regionie, dlatego też dbałość o czyste środowisko naturalne jest podstawą do dalszego rozwoju lokalnego. Dla mieszkańców naszej gminy to oczywiste. Redukcja kosztów energii elektrycznej i opału pozwoli naszym gospodarzom i kwaterodawcom na bardziej efektywne wskaźniki swoich budżetów, a co za tym idzie, będą bardziej konkurencyjni na rynku, a ich zasoby finansowe znacznie wzrosną – dodaje wójt.

OZE i wiele więcej


Z przedsięwzięciem OZE gmina Nielisz kandyduje w naszym plebiscycie Perły Biznesu do nagrody głównej w kategorii Inwestycja Komunalna Roku 2019. Ale pochwalić się może jeszcze wieloma innymi, równie ważnymi dla mieszkańców i turystów, mniejszymi inwestycjami.


To na przykład utworzenie Dziennego Domu Senior+ w miejscowości Krzak. Za 320 600,00 zł wyremontowano i wyposażono placówkę, w której są teraz pokój klubowy, do fizjoterapii, kuchnia i pomieszczenia gospodarcze. Spotykają się tam seniorzy, często odwiedza ich młodzież z okolicznych szkół.
Obok budynku Urzędu Gminy Nielisz w zeszłym roku za 95 000,00 zł (w tym dofinansowanie za pośrednictwem LGD „Ziemia Zamojska”) ustawiono altany wraz z grillem, ławkami i stołami, stojakiem na rowery i oświetleniem oraz punktem ładowania samochodów elektrycznych. Tuż obok swoją przyczepę gastronomiczną mają pracownicy Centrum Integracji Społecznej, którzy dzięki wspomnianym inwestycjom zyskali więcej klientów. 


Za 250 000,00 zł gmina zmodernizowała budynek Biblioteki Publicznej Gminy Nielisz w Krzaku. Wyremontowane zostały korytarze, sale biblioteczne, powstała m.in. nowa sala konferencyjna z zapleczem, w której także można będzie organizować różnego rodzaju spotkania lub prowadzić warsztaty rękodzielnicze. W tym roku planowany jest zakup nagłośnienia, nowych mebli i urządzeń podnoszących kompetencje cyfrowe. 
Doposażono też gminne Ochotnicze Straże Pożarne. Za ponad 350 000,00 zł (dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości) kupiono m.in.: odzież bojową, motopompę, sprzęt ratowniczy oraz nowy lekki wóz strażacki.


– Zapewnienie strażakom odpowiedniego sprzętu to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców mojej gminy. Każda złotówka przeznaczona na ten cel to dobrze wydane pieniądze. Oprócz wyposażenia straży w sprzęt, modernizujemy remizy strażackie. W remizach magazynowane są sprzęty ratownicze, ale w tych miejscach kwitnie też kultura i pielęgnowana jest lokalna tradycja. To właśnie tutaj spotykają się panie z KGW, młodzież, organizowane są zebrania wiejskie itd. Budynki remiz strażackich sukcesywnie będą za mojej kadencji remontowane i doposażane – zapewnia Adam Wal.

Podsumowując, inwestycje z 2019 roku w gminie Nielisz kosztowały ponad 6 000 000,00 zł. To oznacza, że gmina Nielisz znajduje się w czołówce inwestorów na Zamojszczyźnie. Wyraźnie widać, że samorząd dąży do utrzymania rozwoju lokalnego na wielu płaszczyznach.

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe