Inwestycja Komunalna Roku: OZE w gminie Sitno

  • 08.04.2020, 12:06
  • wd
Inwestycja Komunalna Roku: OZE w gminie Sitno Droga osiedle Jarosławiec
Gmina Sitno to kolejny kandydat plebiscytu Perły Biznesu do nagrody w kategorii Inwestycja Komunalna Roku 2019. Gmina w powiecie zamojskim jest jednym z liderów w propagowaniu odnawialnych źródeł energii. Przy okazji może się pochwalić wieloma inwestycjami drogowymi.

W ramach projektu pn. „Wykorzystanie energii odnawialnej w Gminie Sitno” współfinansowanego ze środków RPO WL w pierwszym kwartale 2019 roku u mieszkańców gminy zostały zamontowane 244 instalacje kolektorów słonecznych oraz 57 szt. kotłów na biomasę, za łączną kwotę 3 360 831,00 zł (w tym dofinansowanie – 2 856 706,35 zł).
To dla samorządu ważna inwestycja, która pozwala na obniżenie kosztów zakupu energii oraz zużycia paliw kopalnych, niezbędnych do podgrzania ciepłej wody użytkowej u mieszkańców, jednocześnie pozytywnie wpływająca na środowisko naturalne. 
– Łącznie w ramach 2 projektów, w 2015 oraz 2019 roku, zainstalowaliśmy 815 instalacji solarnych. To oznacza, że nasza gmina jest liderem w skali powiatu zamojskiego w propagowaniu OZE. Cieszy mnie świadomość ekologiczna mieszkańców – podkreśla wójt gminy Sitno Krzysztof Seń.
To nie koniec, bo w odpowiedzi na zainteresowanie mieszkańców, gmina w 2019 r. złożyła kolejne wnioski na dofinansowanie montażu 392 instalacji fotowoltaicznych w ramach RPO WL. Urząd Marszałkowski w Lublinie podaje planowany termin rozstrzygnięcia konkursu na lipiec 2020 roku. Szacowana całkowita wartość projektu wynosie 4 838 155,36 zł brutto przy dofinansowaniu na poziomie 3 801 235,70 zł.
Z inwestycją w odnawialne źródła energii gmina Sitno startuje w naszym plebiscycie jako kandydat w kategorii Inwestycja Komunalna Roku 2019. 
Będzie nowe oświetlenie
Uzupełnieniem będzie realizacja projektu  pn. „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń komunalnych poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Gminie Sitno”, polegającego na wymianie na terenie całej gminy starych sodowych opraw oświetlenia ulicznego na inteligentne oświetlenie LED (550 szt.).
– Lampy będą miały wbudowany moduł obniżający natężenie oświetlenia w godzinach nocnych, system zdalnego sterowania ułatwiający ich obsługę i konserwacje oraz możliwa będzie ich rozbudowa,  między innymi o czujniki mierzące jakość powietrza, czujniki ruchu, kamery monitoringu itp. – tłumaczy wójt.
Takie oświetlenie drogowe to dobre rozwiązanie ekologiczno-ekonomiczne. Pozwoli znacznie zredukować koszty eksploatacji, a przy tym poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg na terenie gminy Sitno, w szczególności pieszych. Projekt czeka na rozstrzygnięcie. Jego szacowana wartość to ok. 1 300 000,00 zł.

– Jeśli uzyskamy dofinansowanie, oświetlenie zostanie zmodernizowane do końca 2021 roku – zapewnia Krzysztof Seń. 

Drogi z Funduszu Dróg Samorządowych


 W ramach Funduszu Dróg Samorządowych w 2019 roku gmina Sitno zrealizowała trzy projekty dotyczące przebudowy oraz remontu dróg gminnych.  Pierwszy dotyczył przebudowy dróg gminnych na osiedlu domków jednorodzinnych w miejscowości Jarosławiec (strona lewa) na długości  957 mb. Zadanie kosztowało 534 050,26 zł brutto, z czego dofinansowanie to 373 835,00 zł. Drugi projekt był kontynuacją pierwszego, dotyczył przebudowy dróg gminnych (strony prawej) na os. domków jednorodzinnych w Jarosławcu na dł. 1141 mb. Wydano na to w sumie 506 008,58 zł brutto (dofinansowanie wyniosło 354 206,00 zł).


Trzecia inwestycja w infrastrukturę to remont 485-metrowego odcinka drogi gminnej w miejscowości Stabrów za 116 929,64 zł brutto. Gmina pozyskała dofinansowanie w kwocie 81 850,00 zł.


– W dalszym ciągu czekamy na wyniki drugiego naboru, do którego w sierpniu 2019 r. złożyliśmy dwa kolejne wnioski – zaznacza wójt Krzysztof Seń.
Jeśli gminie uda się pozyskać dofinansowanie, zostaną przebudowane kolejne drogi na osiedlu w Jarosławcu o długości 1052 m oraz droga gminna nr 110381l (do drogi powiatowej nr 3246l przez Jarosławiec Starą Wieś, Zakład Rolny do Ref. Jarosławiec) o długości 2892 m.


Również w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w ub. roku powiat zamojski ze współfinansowaniem gminy Sitno rozpoczął przebudowę dróg powiatowych od Kościoła Parafialnego w Czołkach przez Kornelówkę, Kolonię Sitno i Janówkę) na długości 10 km 830 m. Położono już nowe warstwy bitumiczne, w tym roku z kolei wykonane zostaną pobocza gruntowe o szerokości 0,75 m, ulepszone kruszywem, odtworzone i oczyszczone rowy, istniejące przepusty i zjazdy. Powstanie 26 peronów na przystankach autobusowych, wymienione będzie oznakowanie pionowe i odtworzone poziome. Przebudowane będą 3 skrzyżowania z drogami powiatowymi oraz 6 z gminnymi, a dla jeszcze większej poprawy bezpieczeństwa i widoczności zaprojektowano montaż inteligentnego aktywnego znaku D-6 wraz z oświetleniem. 

wd

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe