Święta, za jakimi czasem tęskno (TYLKO W GAZECIE)

  • 09.04.2020, 07:00
  • Wioletta Dudek
Święta, za jakimi czasem tęskno (TYLKO W GAZECIE) Stary Bidaczów. Wielkanocy taniec uwielbienia oddaje radość ze zmartwychwstania Chrystusa.
Meus, bieg ze święconką do domu, pisanie pisanek przy świetle lamp i świec oraz zawsze mokry Poniedziałek Wielkanocny. Co święta to powtórka. Czasem tylko wypadła delegacja czy wojskowa służba i popsuła Wielkanoc.

Wielkanoc to najważniejsze i najbardziej radosne święto w kalendarzu chrześcijańskim. Towarzyszy mu wiele ciekawych zwyczajów i tradycji ludowych, choć wiele z nich znanych jest nam już tylko z opowieści. Skoro przed nami kolejne święta, tym razem inne niż wszystkie, to warto chociaż powspominać te sprzed lat... 

 

Kosz zamiast koszyczka

Wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński podkreśla, że pochodzi z terenu bardzo religijnego, gdzie okres Triduum Paschalnego traktowano bardzo poważnie. Po południu nikt już nie pracował w polu, bo to był czas na pójście do kościoła. Jako kilkunastolatek Różyński z dumą pełnił wartę przy grobie Jezusa. Po pierwsze dlatego, że tak wyjątkowo odczuwało się święta, po drugie dlatego, że mógł w ten sposób pomóc strażakom, którym zresztą chciał zostać. 

 – Mieliśmy pożyczony mundur i hełm i człowiek czuł się wtedy taki ważny – dodaje wójt, który do dziś jako strażak już z wieloletnim stażem razem z innymi druhami czuwa nad grobem Jezusa.

Wśród migawek z wczesnej młodości, gdzie jest palma, są pisanki, Wiesław Różyński z uśmiechem wspomina koszyczek swojej babci. 

 – Był tak duży, że babcia szła aż przygięta od jego ciężaru. W jej koszyku mieścił się cały bochenek chleba, cały ser, dużo kiełbasy itd. Moją rolą, jako dziecka, było nabrać wody, potem starsi święcili nią podwórze. Teraz koszyczki są już bardziej symboliczne – mówi Różyński.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Wioletta Dudek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe