Pracowali na L4. ZUS skontrolował zwolnienia

  • 07.02.2017, 12:00
  • Leszek Wójtowicz
Pracowali na L4. ZUS skontrolował zwolnienia
141 osób pracowało, zamiast się leczyć. To wynik kontroli zwolnień lekarskich zrealizowanych w ub. roku przez biłgorajski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nieuczciwi pracownicy będą musieli zwrócić świadczenia chorobowe za cały okres kontrolowanego zwolnienia.

W ub. roku zweryfikowano prawie 9,5 tys. zwolnień lekarskich. Inspektorzy sprawdzali, czy chory prawidłowo wykorzystuje czas zwolnienia. Okazało się, że 141 osób pracowało, zamiast skupić się na dochodzeniu do zdrowia. Każda z tych osób musiała zwrócić świadczenia chorobowe za cały okres kontrolowanego zwolnienia.

Drugi rodzaj kontroli prowadzą lekarze orzecznicy ZUS. Sprawdzają, czy w dniu badania pacjent jest niezdolny do pracy. Jeśli może już wrócić do swoich obowiązków, to lekarz skraca zwolnienie. W takim przypadku ubezpieczony zachowuje prawo do zasiłku tylko do dnia badania. W ub. roku trzeba było skrócić 176 zwolnień mieszkańców regionu. – Skutek obu tych kontroli to prawie 294 tys. zł, które zostały w funduszu chorobowym na świadczenia dla tych, którym się one należą – informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

To nie koniec. Dodatkowe "oszczędności" przyniosło również obniżanie zasiłku osobom, które spóźniły się z dostarczeniem zwolnienia do pracodawcy lub do ZUS. Zgodnie z prawem, chory ma na to siedem dni. Ponad 440 osób przekroczyło termin. Z tego powodu ich świadczenia zmniejszyły się o 29,5 tys. zł.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
!!!!!lllll
!!!!!lllll 07.02.2017, 12:24
ZUS potrafi uzdrowić ,Miałam nogę złamaną ,byli u mnie dwa razy na kontroli i raz wezwali do ZUS na komisję czy faktycznie należy mi się to zwolnienie .Wiem że ludzie kombinują ,ale ze złamaną nogą w gipsie od palców nogi do pachwiny to co można robić .Leżeć ,lub siedzieć czytać ,a jak ktoś umie to na drutach robić ,ale to chyba też by podciagneli że coś się robi .Owszem kontrolować tych co kombinują ,ale jeśli ktoś ma nogę w gipsie lub po operacji na głowę to szkoda tylko czasu i kosztów wzywać takiego pacjenta ,a w zusie na komisji widziałam ludzi po operacji na głowę usunięty guz .

Pozostałe