Potężny pożar pod Szczebrzeszynem. Paliło się na 150 ha!

  • 03.04.2020, 12:23
  • ak
Potężny pożar pod Szczebrzeszynem. Paliło się na 150 ha! Fot. zamosc.tv
To była wyjątkowo trudna akcja. Ogień w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniał się, zajmując ostatecznie powierzchnię aż 150 hektarów łąk i nieużytków pod Szczebrzeszynem. Ktoś prawdopodobnie zaprószył tam ogień.

Było przed godz. 15 w czwartek 2 kwietnia, gdy strażacy dostali sygnał, że w rejonie ulicy Nadrzecznej w Szczebrzeszynie palą się suche trawy. Na miejsce natychmiast ruszyła ekipa z miejscowej jednostki i druhowie z okolicznych OSP. Gdy dojechali do celu, okazało się, że pożarem objęty jest grząski teren. Strażackie wozy nie mogły tam wjechać. Musieli walczyć z ogniem za pomocą tłumic.

Sytuację komplikowała pogoda. Wiał bardzo silny wiatr, ogień się rozprzestrzeniał w kierunku miejscowości Niedzieliska i Brody Duże. Zaalarmowano więc strażaków z okolicznych gmin. Zapadła decyzja o przegrupowaniu ekip gaśniczych. Akcja skupiła się na froncie pożaru od strony Bodaczowa, gdzie ogień zagrażał pobliskim zabudowaniom.

Ostatecznie spaliło się ok. 150 ha suchych traw i nieużytków. W trwających blisko 7 godzin działaniach uczestniczyło pięć zastępów z PSP ze Szczebrzeszyna i Zamościa oraz 15 z OSP z miejscowości: Wielącza, Niedzieliska, Zwierzyniec, Kosobudy, Nielisz, Złojec, Sułów, Źrebce, Turzyniec, Bodaczów, Obrocz, Topólcza, Brody Duże. Łącznie działania prowadziło ponad 100 ratowników.

– Wstępna prawdopodobna przyczyna to zaprószenie ognia przez osoby nieznane. Przyczyny i okoliczności tego pożaru ustala policja. W tym wypadku obyło się bez strat materialnych. Niemniej jednak do strat należy zaliczyć: zużyte paliwo, zużyty sprzęt, wylana woda. Kolejną dość istotną kwestia w ostatnim czasie to zagrożenie powodowane przez pandemię koronawirusa. Niestety podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych trudno mówić o zachowaniu stosownych odległości, czy izolacji – podsumowuje mł. bryg. Andrzej Szozda, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.

Dodaje, że od początku tego roku w powiecie zamojskim odnotowano już 166 pożarów suchych traw, trzcin i nieużytków. Ten czwartkowy był zdecydowanie największym. Ale strażacy zmagali się również z 28 średnimi, gdy ogień gasili na powierzchni ok. 10 ha.

Zdjęcia z miejsca pożaru dzięki uprzejmości zamosc.tv

ak

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Lukspy
Lukspy 03.04.2020, 14:56
Wkoncu jakąś normalna informacja a nie ciągle ten koronawirus :)

Pozostałe