Jak Ukraińcy wracali do domu

  • 31.03.2020, 06:00
  • Leszek Wójtowicz
Jak Ukraińcy wracali do domu Podróżni z bagażami przekraczali granicę pieszo.
Sytuacja spowodowana epidemią koronawirusa, a także zapowiedzi ukraińskich władz sugerujące wprowadzenie blokady granic wywołały falę wzmożonych powrotów Ukraińców do ojczyzny. W rezultacie na polsko-ukraińskiej granicy w Hrebennem utworzyły się gigantyczne kolejki.

Granicę z Ukrainą na Lubelszczyźnie można przekraczać tylko w Dorohusku i Hrebennem, gdzie odbywa się ruch osobowy i towarowy. Przejścia graniczne w Zosinie i Dołhobyczowie są nieczynne.

Ruch osobowy przez przejście w Hrebennem po wybuchu epidemii znacznie zmalał. Sytuacja zmieniła się w ub. tygodniu. Ukraińcy masowo zaczęli wracać do swojego kraju, a na przejściu granicznym w Hrebennem utworzyły się ogromne kolejki.

Skąd te tłumy? Pozbawieni pracy Ukraińcy próbowali wydostać się z Polski obawiając się, że lada dzień Ukraina ich nie wpuści. Takie zapowiedzi – w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa –pojawiły się m. in. ze strony premiera Ukrainy Denysa Szmyhala.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
dziekujemy
dziekujemy 31.03.2020, 11:46
Niestety w mediach wysiłek celników jest często pomijany. Minister Obrony Narodowej niemal codziennie dziękuje żołnierzom, którzy wspierają w ochronie granicy Policję, Straż Graniczną,
Straż Pożarną. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji również chyba nie widział na
granicy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, ponieważ docenia jedynie zaangażowanie
własnych służb. Tak samo Pan Prezydent i Premier.
celnik_cewnik
celnik_cewnik 01.04.2020, 10:39
Bo celnicy to tylko w łapy biorą, więc za co im dziękować xD

Pozostałe