Przedsiębiorcy czekają na rządowe wsparcie (TYLKO W GAZECIE)

  • 31.03.2020, 10:54
  • Leszek Wójtowicz
Przedsiębiorcy czekają na rządowe wsparcie (TYLKO W GAZECIE) Niektóre firmy z powodu epidemii musiały zawiesić działalność. Szybkie uruchomienie tarczy antykryzysowej to dla nich być albo nie być.
Pokrycie składek ZUS dla najmniejszych firm i samozatrudnionych przez trzy miesiące, dofinansowanie pensji, obniżenie czynszów w galeriach handlowych, przedłużenie zezwoleń na pracę dla obcokrajowców. Takie zapisy znalazły się w projektach ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową. Powinna ona obowiązywać od 1 kwietnia.

Według premiera Mateusza Morawieckiego, koszty związane z obecną sytuacją gospodarczą powinny być rozłożone pomiędzy sektor przedsiębiorstw, pracowników, system finansowy i sektor publiczny "w sposób solidarny i adekwatny do możliwości, z dbałością o bezpieczeństwo wszystkich sfer życia społecznego i gospodarczego w Polsce". Żeby to osiągnąć, rząd przygotował i przyjął pakiet czterech projektów ustaw, zwanych tarczą antykryzysową. Jej wartość szacowana jest na 212 mld zł.

Na pakiet składają się: projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (specustawa), projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (polityka nowej szansy) oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR).

Rozwiązania, które rządzący umieścili w pakiecie antykryzysowym mają chronić zatrudnienie i umożliwić zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstw.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe