(Nie)Każdy chce płacić za siebie (TYLKO W GAZECIE)

  • 25.03.2020, 07:00
  • Agnieszka Piela
(Nie)Każdy chce płacić za siebie (TYLKO W GAZECIE) Zebranie mieszkańców osiedla Stare Miasto
Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie wyboru metody i stawki opłaty za odbiór śmieci. W 16 zebraniach osiedlowych uczestniczyły 842 osoby. To niecałe 1,4 proc. mieszkańców Zamościa. 17 osób zgłosiło swoje propozycje telefonicznie. 724 osoby wskazały dotychczas funkcjonującą w mieście metodę "od osoby".

Konsultacje odbywały się od 5 do 22 lutego podczas zebrań osiedlowych. Swoje propozycje mieszkańcy mogli zgłaszać również telefonicznie. Podczas zebrań mieszkańcy wypełniali ankiety. Do wyboru mieli cztery metody (stosowaną obecnie metodę naliczania opłaty "od osoby", sugerowaną przez prezydenta, "zależną od zużycia wody" oraz ujęte w ustawie "od powierzchni lokalu mieszkalnego" i "gospodarstwa domowego"). Przy wybranej metodzie wskazywali proponowaną stawkę.

"Od osoby" czy inaczej?

Od 2012 r. w Zamościu obowiązuje metoda "od osoby". Zdaniem władz miasta jest ona nieszczelna. Wskazuje na to liczba osób podawana w "deklaracjach śmieciowych". Z roku na rok jest ich coraz mniej. Liczba mieszkańców jednak wzrasta.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Były  radny
Były radny 25.03.2020, 17:35
Chcieliście Wnuka to macie jego stawki za śmieci . Spalarnia śmieci jest potrzebna ,zmiany w strukturach spółek komunalnych ,ograniczenie biurokracji ,nagród za układ polityczny . Tylko tak można zaoszczędzić na kosztach obsługi wywozu śmieci a jak nie to podwyżki , podwyżki co roku .
Miasto bez  prawia
Miasto bez prawia 25.03.2020, 09:10
Cud nad łabuńką . Władze nie udolne tyle lat miało prezesa w spółce komunalnej ,premie brali kolosalne .Afera za aferą i to kosztuje ,mieszkańcy to nie krowa dojna dla lokalnych wataszków PiS .Za błędy zapłacimy a władza ogon podkuli . Płać i płacz ludu Zamościa za nieudolną władze ,pazerną i skorumpowaną .

Pozostałe