Partner Pereł Biznesu: Gmina Zwierzyniec

  • 25.03.2020, 07:29
  • wd
Partner Pereł Biznesu: Gmina Zwierzyniec Przebudowa ulic Wachniewskiej i Kolejowej kosztowała ponad 1,8 mln zł.
Gmina Zwierzyniec to już oficjalnie drugi partner plebiscytu Perły Biznesu. W poprzedniej edycji samorząd otrzymał wyróżnienie w kategorii Inwestor Roku. W tym roku, chociaż bierze udział w naszym plebiscycie w innej roli, w dalszym ciągu ma się czym pochwalić. Rok 2019 był bowiem dla gminy Zwierzyniec pełen udanych inwestycji.

Główne zadania inwestycyjne i remontowe gminy Zwierzyniec w 2019 roku skupione były na zabytkowej części Zwierzyńca. Kierowano się nie tylko podniesieniem walorów estetycznych turystycznego miasteczka, ale przede wszystkim względami bezpieczeństwa.

Remont jazu na Stawie Kościelnym

Pierwszym zadaniem był remont jazu piętrzącego wodę na Stawie Kościelnym. Przedsięwzięcie wymagało zachowania szczególnych warunków wykonawstwa ze względu na ochronę konserwatorską obiektu. Zakres prac o łącznej wartości  91 tys. zł obejmował remont konstrukcji żelbetowej przyczółka wlotowego, remont zamknięcia piętrzącego (prowadnic i desek szandorowych), remont umocnień skarp zbiornika przy przyczółku wlotowym, odmulenie dna zbiornika w rejonie wlotu do przepustu oraz odmulenie i oczyszczenie rurociągu przepustu. Z powodu zagrożenia dla posadowienia Kościoła na wodzie prace musiały być wykonywane przy zachowaniu niezwykłej staranności podczas wbijania grodzi, w najkrótszym możliwym okresie przy minimalnym obniżeniu lustra wody. Zbiegło się to z panującą suszą i po zakończeniu konieczne było zasilenie stawu wodą z rzeki Wieprz. Zadaniu podołano.

Dla pieszych i rowerzystów

Drugą inwestycją w Zwierzyńcu była przebudowa ulic Wachniewskiej i Kolejowej. Kosztowała ponad 1,8 mln i została dofinansowana ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości ponad 901 tys. zł.

Oprócz nowej nawierzchni na długości prawie 1100 metrów, wybudowano po jednej stronie drogi dwukierunkową ścieżkę rowerową o szerokości 2 metrów i długości ponad 960 metrów oraz przebudowano ponad 1 kilometr chodnika, na którym również wyznaczono szeroką na 2 metry trasę dla rowerzystów. 

 – Ulica Wachniewska i Kolejowa to ważny ciąg komunikacyjny zarówno dla mieszkańców Zwierzyńca, jak i dla odwiedzających miejscowość. Łączy zabytkową część miasta ze stacją kolejową i zalewem Rudka – tłumaczy Urszula Kolman, burmistrz gminy Zwierzyniec. I dodaje, że realizacja tego projektu poprawiła dostępność do najatrakcyjniejszych miejsc Zwierzyńca i Roztocza, punktów gastronomicznych, usług turystycznych i przedsiębiorstw. 

 W ramach polepszania oferty turystycznej Zwierzyńca uporządkowany został także teren przy zalewie Rudka, kupiono kontenery sanitarne i wykonano nową nawierzchnię drogi dojazdowej.

Most łączy 

Warto również przypomnieć o remoncie mostu na rzece Wieprz w Żurawnicy. Obiekt wymagał gruntownej przebudowy, a mimo to koszt przedsięwzięcia zamknął się w kwocie 170 tys. zł, z czego 40 tys. zł przekazała Wspólnota Gruntowa Wsi Żurawnica. O pomoc w realizacji tej inwestycji samorząd Zwierzyńca zwrócił się do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dzięki poparciu posła Sławomira Zawiślaka gmina otrzymała zgodę. W ciągu kilku tygodni żołnierze specjalistycznej jednostki wojskowej z Niska w ramach ćwiczeń poligonowych postawili nową stalową konstrukcję i wykonali drewniane poszycie.

Burmistrz Zwierzyńca podkreśla, że remont mostu na długo zostanie w pamięci mieszkańców. – To był piękny przykład współpracy i mam nadzieję, że most w Żurawnicy przez długie lata będzie służył mieszkańcom nie tylko naszej gminy, ale i przyjezdnym – podsumowuje burmistrz.

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Irek
Irek 31.03.2020, 18:34
Wow wielkie rzeczy asfalt i chodnik. A reszta ulic i chodników? Przyjeżdżam do rodziców dwa razy w roku do Zwierzyńca . Jest baardzo zaniedbany brudny i pełen chwastów. Wogole jakoś stracił klimat. W zasadzie co się dziwić . Władza ta sama tylko postać inna. Tragedia
Teodor
Teodor 14.04.2020, 22:12
Ma Pan rację. Przyjeżdżaliśmy z małżonką od 15 lat do Zwierzyńca. Lecz ostatnio zmieniliśmy miejsce ponieważ w Zwierzyńcu jest nieestetycznie Stawy ukochane wyschniete i mało miejsc restauracyjnych. A miejsce Starej Gminy to zgłosił bym do najwyższej instytucji. Szkoda bo turyści wymieniają się opiniami i dużo Zwierzyniec traci
Adrianna
Adrianna 31.03.2020, 18:29
Niech zrobią zdjęcie ul . ZAMOJSKIEJ I BIŁGORAJSKIEJ. Dobrze że Wojewoda dał im kasę bo ta gmina jest tak biedna że nawet na waciki nie ma.

Pozostałe