Zamość: Mam koronawirusa – mówił 60-latek. To samo mówił 63-latek. Obaj kłamali

  • 23.03.2020, 08:21
  • ak
Zamość: Mam koronawirusa – mówił 60-latek. To samo mówił 63-latek. Obaj kłamali Fot. pixabay.com
Pomocy medycznej potrzebował, owszem. Ale nie takiej, na jaką wskazywał. 60-latek postawił na nogi służby ratunkowe, kłamiąc, że jest zakażony koronawirusem. Odpowie za to. Podobnie jak 63-letni mężczyzna, który zmyślił, że jest w kwarantannie, a policjantom powiedział: Chciałem was zobaczyć w kombinezonach.

Był piątkowy (20 marca) poranek. Ratownicy medyczni w Zamościu otrzymali zgłoszenie, że przy jednym ze sklepów na ulicy Hrubieszowskiej leży pijany mężczyzna z urazem głowy. Zasłabł i ranił się, gdy upadał. O pomoc poproszono policję, bo człowiek, którym trzeba się było zająć, twierdził, że jest zakażony koronawirusem.

Policjanci, podejmując się pomocy medykom, mieli świadomość zagrożenia, dlatego nałożyli odzież ochronną. Ustalili, że mężczyzna, do którego ich wezwano to 60-latek z Biłgoraja. Tego ranka był w Zamościu, bo właśnie opuścił... izbę wytrzeźwień. Twierdził, że jego najbliższa rodzina niedawno wróciła z zagranicy i jest objęta kwarantanną, a on miał z nimi kontakt i jest zarażony. Dopiero po jakimś czasie przyznał, że kłamał.

CZYTAJ TAKŻE: PACJENT Z PODEJRZENIEM KORONAWIRUSA UCIEKŁ ZE SZPITALA

Policjanci postanowili jednak sprawdzić dokładnie obie wersje przedstawione przez 60-latka. Skontaktowali się z kolegami z Biłgoraja.

– Ustalenia potwierdziły, że mężczyzna kłamał, nie był ani chory, ani objęty kwarantanną, podobnie jak jego bliscy. 60-latek został przewieziony do szpitala na dalsze badania. Nie uniknie jednak odpowiedzialności, ze swojego nieodpowiedzialnego, bezmyślnego postępowania wytłumaczy się przed sądem. Wywołanie niepotrzebnej czynności służb chroniących bezpieczeństwo, porządek publiczny lub zdrowie zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywną. Sąd może orzec także nawiązkę do 1000 zł – informuje Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Z takimi samymi konsekwencjami musi się liczyć 63-latek z Zamościa. Nocą z piątku na sobotę (20/21 marca) kilkakrotnie telefonował na numer alarmowy 112 i rozłączał się. A kiedy zaczął rozmawiać, mówił, że zrobi sobie krzywdę, że zamierza się pociąć żyletkami. Zanim wysłano do niego patrol, dyżurny wypytał mężczyznę, czy przypadkiem nie jest objęty kwarantanną. 63-latek potwierdził.

Mundurowi, którzy do niego dotarli, od razu zorientowali się, że zamościanin jest pijany. Poza tym nic mu nie dolegało. Nie miał żadnych obrażeń na ciele. Przyznał, że wszystko zmyślił, bo jak powiedział, chciał zobaczyć policjantów w kombinezonach ochronnych. Jakby tego było mało, zapytał, czy byliby tak mili i przywieźli mu wódkę, bo właśnie się skończyła...

Krukowska-Bubiło przypomina, że nieodpowiedzialne zachowanie wywołujące niepotrzebną czynność służb ratunkowych jest zabronione i zagrożone karą. – Jednak najważniejsze jest to, że osoba, która wywołuje taką czynność, stwarza zagrożenie dla innych. W tym czasie bowiem ktoś może naprawdę potrzebować pomocy, a służby zaangażowane w reakcję na fałszywy alarm mogą nie zdążyć z pomocą prawdziwie poszkodowanemu – podkreśla policjantka.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
BB...
BB... 25.03.2020, 07:16
Ludzie. 60 lat i taki głupi.
Mm
Mm 23.03.2020, 16:21
Do Tom jak najbardziej i dodatkowo 100 pał
Tom
Tom 23.03.2020, 10:24
1000 zł to kpina. Naraził innych na ryzyko. Kara minimum 5000zł.
Rafał
Rafał 24.03.2020, 17:03
Z jakich obliczeń wyszło Ci te 5 tyś? Byś się podzielił może... Gadanie głupich ludzie „minimum 5 tys”. Co to jakaś tabela jest specjalna z wysokościami kar dla takich ludzi? Jeśli tak, to Ty powinieneś dostać z minimum 50 tys. za głupie pisanie komentarzy.
rik
rik 24.03.2020, 21:01
Rafałek weź ty już sp.erdalaj do swojej pakamery!

Pozostałe