Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 07:54
Reklama

Mikroprzedsiębiorstwo: Gospodarstwo Pasieczne „Dary Pszczół”

Gospodarstwo Pasieczne „Dary Pszczół” w Dyniskach (gm. Ulhówek) to rodzinna firma z ponad 70-letnią tradycją, której właścicielem jest Andrzej Lisecki. Pracuje w niej pięć osób – trzy pokolenia.
Mikroprzedsiębiorstwo: Gospodarstwo Pasieczne „Dary Pszczół”

Pod nazwą Gospodarstwo Pasieczne „Dary Pszczół” firma działa od 2006 roku. Jej historia zaczęła się w 1949 r. od pasieki liczącej 4 rodziny pszczele założonej przez Kazimierza Liseckiego (ojca obecnego właściciela). Pasją do pszczelarstwa zaraził on swojego syna – Andrzeja. Razem zaczęli pracować w 1985 r. Stopniowo powiększali liczbę uli i zdobywali potrzebną wiedzę. W 2003 roku Andrzej Lisecki otrzymał certyfikat, który dał pasiece prawo do stosowania banderoli Polskiego Związku Pszczelarskiego, w 2005 zdobył tytuł Mistrza Pszczelarskiego. Może się też pochwalić najwyższym odznaczeniem pszczelarskim – statuetką Księdza dra. Jana Dzierżonia. W 2018 r. gospodarstwo zdobyło Złotego Gryfa Powiatu Tomaszowskiego. Od 2008 roku w pasiece pracują również jego synowie – Tomasz i Wojciech (obaj ukończyli technikum pszczelarskie). Ponieważ w każdej pracy potrzeba kobiecej ręki, panów wspiera żona właściciela Urszula Lisecka.

Gospodarstwo „Dary Pszczół” ma obecnie 500 rodzin pszczelich. Jest prowadzone w systemie gospodarki wędrownej. Z jednego ula pozyskiwanych jest rocznie ok. 30-60 kg miodu.

– Wiosną ustawiamy po 20 uli w kilkudziesięciu miejscach, w których akurat kwitną miododajne rośliny. Zimujemy z kolei w pięciu miejscach. Przy domu mamy też jedną stacjonarną pasiekę, której zadaniem nie jest pozyskiwanie miodu, ale chów matek pszczelich – mówi Andrzej Lisecki, mistrz pszczelarski.

Liseccy pozyskują miód rzepakowy, lipowy, gryczany, akacjowy, fasolowy, spadź, a także pyłek pszczeli, propolis i wosk pszczeli, który przerabiają na świece woskowe. Produkty z „Darów Pszczół” sprzedawane są w sklepie internetowym oraz sklepach stacjonarnych w Zamościu, Lublinie, na jarmarkach i kiermaszach.

Właściciel w planach ma powiększenie pasieki do tysiąca rodzin pszczelich, zakup nowoczesnych maszyn ułatwiających rozlewanie miodu i wejście na szerszy rynek.
Gospodarstwo „Dary Pszczół” po raz pierwszy uczestniczy w naszym plebiscycie. Powalczy o statuetkę w kategorii Mikroprzedsiębiorstwo Roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama