Mikroprzedsiębiorstwo: Karczma rybna "Karpiówka"

  • 18.03.2020, 13:00
  • wd
Mikroprzedsiębiorstwo: Karczma rybna "Karpiówka"
Karczma rybna „Karpiówka” w Bełżcu została założona w 2015 roku. Jej właścicielką jest Anna Kuśmierczak-Kuceł, ale na sukces restauracji pracuje cała rodzina oraz 9 pracowników.

Karpiówka to rodzinna firma, która jak mówi jej właścicielka Anna Kuśmierczak-Kuceł, powstała z pasji i opiera się na trzypokoleniowej tradycji rybackiej.

– Gdyby nie Gospodarstwo Rybackie „Bełżec” istniejące od lat 60. ub.w., nie byłoby karczmy. Dalej, gdyby nie zaangażowanie naszych wspaniałych pracowników i całej rodziny, karczma by się tak dobrze nie rozwijała. To zasługa wszystkich – dodaje właścicielka. „Karpiówka” serwuje dania ze świeżych ryb, głównie karpia, sandacza i pstrąga, ryby wędzone i przetwory (produkty w słoikach i wyroby garmażeryjne sprzedawane są m.in. w Zamościu w sklepie Lux i w Lublinie, m.in. w Staropolskiej Galerii Smaku). Wiele przepisów jest autorstwa kucharzy z „Karpiówki”. Szlagierowe potrawy to żur na wędzonym sumie i pierogi z karpia. Pierogi z karpia oraz karp wędzony dzwonki to pierwsze przysmaki z powiatu tomaszowskiego, które zostały w ub. roku wpisane na ogólnopolską listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa. 

„Karpiówka” to restauracja uwielbiana przez smakoszy ryb nie tylko ze względu na wyborne dania. Popularność zyskuje także dlatego, że jest jedyną restauracją w Europie łączącą dwufunkcyjne wykorzystanie budynku.

– Mamy karczmę, w środku której płynie rzeka. Na niej wybudowana jest płuczka, z pomocą której w grudniu odławiamy prawie 100 ton karpia – tłumaczy właścicielka. 

Jak podaje Anna Kuśmierczak-Kuceł, w stosunku roku 2018 do 2019 przychody z działalności „Karpiówki” wzrosły o 180%. Restaurację odwiedzają nie tylko miejscowi czy turyści z Polski, ale i zagranicy. Właścicielka i jej rodzina dbają o promocję tego biznesu. Organizują warsztaty dla dzieci i wizyty studyjne dla dorosłych, z którymi chętnie dzielą się doświadczeniem rybackim. Promują w mediach swoje autorskie potrawy, a jednocześnie region. Uczestniczą w konkursach. Są laureatami wielu nagród, m.in. statuetki Srebrny Gryf Powiatu Tomaszowskiego 2017. Teraz będą mieli szansę zdobyć statuetkę Perły Biznesu w kategorii Mikroprzedsiębiorstwo Roku. 
wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe