
Celem głównym dotychczasowych działań w ramach zgłoszonego na nasz konkurs projektu "Zamojskie dzieci segregują śmieci" było rozwijanie u 5- i 6-latków świadomości ekologicznej.
– Na zajęciach dzieci nauczyły się jak prawidłowo segregować podstawowe rodzaje odpadów. Dowiedziały się jak można ponownie wykorzystać wybrane odpady powstające w gospodarstwie domowym. Poznały też znaczenie słowa recykling – wymienia Maria Bełz, koordynator projektu z Przedszkola Miejskiego nr 13.
Maluchy z "trzynastki" już wiedzą, jakie jest przeznaczenie poszczególnych pojemników do segregacji odpadów i dlaczego różnią się one kolorami. Dowiedziały się także, że dzięki spalarni odpadów, z wyrzuconych śmieci powstaje prąd i ciepło. Poznały podstawowe założenia systemu gospodarki odpadami i wiedzą już, że jednym z jego elementów jest spalarnia odpadów (Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych). Uczestniczyły w zabawie ruchowej "Znajdź swoje śmieci" oraz wykonały pracę plastyczną "Kosze na śmieci". Zajęcia bardzo im się spodobały.
– W planach mamy jeszcze tradycyjny pokaz mody ekologicznej. Uczniowie, ubrania wykonają z surowców wtórnych. Chcemy też aktywnie włączyć się w akcje "Czyste powietrze wokół nas" – wylicza Maria Bełz.
"Dowiedziały się także, że dzięki spalarni odpadów, z wyrzuconych śmieci powstaje prąd i ciepło" - nareszcie ktoś myśli ekologicznie. Czyste ciepło ze spalarni zamiast dymiących kominów. A do tego taniej
Dokładnie
Dobra edukacja to podstawa. Później ludzie dbają o środowisko a poprzednie pokolenie niestety częściowo stracone bo bezmyślne nawyki ciężko zwalczyć (śmieci w lesie, zatruwanie sąsiadów przez palenie byle czym itp.)
dzieci mądrzejsze niż kilku naszych radnych... ech...