Bądź EKo w Zamościu: Bądź z nami Eko

  • 18.03.2020, 08:00
  • -
Bądź EKo w Zamościu: Bądź z nami Eko
Spółdzielnia Socjalna "Sami Swoi", która działa przy ul. Waleriana Łukasińskiego prowadzi różne działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz edukacji ekologicznej. Specjalizuje się szczególnie w upcyklingu.

Co jakiś czas wymyślamy coś nowego. Zrobiliśmy fotele i motocykl z opon, zegar na ścianę z filiżanek, obrazy z korków. Niektóre z tych prac udaje się nawet sprzedać – mówi Barbara Farjon, szefowa spółdzielni.  

Oprócz warsztatów upcyklingu, spółdzielnia organizuje szkolenia z zakresu ekologii, gry i zabawy czasów minionych z wykorzystaniem surowców wtórnych. Edukuje ekologicznie dzieci i młodzież. Uczy dzieci oraz seniorów prawidłowej segregacji odpadów. Wykonuje przedmioty codziennego użytku (przyborniki, wieszaki, kwiaty ozdobne z butelek PET i wytłaczanek, ramki, sznury do bielizny, podstawki, zabawki, ozdoby wiszące oraz stojące i wiele innych rzeczy) z przedmiotów uznawanych za nieprzydatne.

 – Zbieramy rzeczy, sprzęty AGD, meble i tym podobne, które segregujemy, w razie potrzeby odnawiamy lub reperujmy i oddajemy potrzebującym – mówi Barbara Farjon.

Członkowie i pracownicy spółdzielni pilotują akcję dla potrzebujących "Wymiana ciepła". Każdy może wziąć ubranie pozostawione na wieszaku przez innych, którzy takich ubrań nie potrzebują. To może być ciepła kurtka, płaszcz, polar. To akcja, która wśród mieszkańców Zamościa cieszy się dużym powodzeniem oraz jednocześnie ogranicza ilość wyrzucanych ubrań.

W siedzibie spółdzielni znajduje się kącik z "Wędrującą książką – przeczytaj i podaj dalej", który wpisał się na stałe w wystrój.

 – Tą akcją zachęcamy do czytania i ograniczamy ilość makulatury – tłumaczy Barbara Farjon.

Naszą chlubą i dumą spółdzielni jest wystawa przedmiotów z okresu PRL-u w galerii strzelniczej. W dwunastu pomieszczeniach znajdują się przedmioty codziennego użytku, dokumenty, pieniądze, książki, darowane lub znalezione przez spółdzielców i mieszkańców Zamościa oraz okolic. Wystawa została podzielona tematycznie np. w kuchni znajdują się przedmioty kuchenne, w klasie przedmioty szkolne i dotyczące harcerstwa. Wystawa jest powrotem sentymentalnym dla ludzi, którzy urodzili się tu i wychowali.

 – Przedmioty, które się tam znalazły, na pewno trafiłyby na sortownię, a teraz po umieszczeniu ich na wystawie cieszą zwiedzających – dodaje.

-

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe