Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 07:50
Reklama

Bądź Eko w Zamościu: Rodzinę tutaj mam, więc o powietrze dbam

To projekt zgłoszony przez Szkołę Podstawową nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi przy ulicy Peowiaków. Powstanie ogród sensoryczny, który będzie odzwierciedlał cztery pory roku.
Bądź Eko w Zamościu: Rodzinę tutaj mam, więc o powietrze dbam

Uczniowie szkoły wykonali projekt ogrodu sensorycznego, który chcielibyśmy zrealizować na terenie szkoły. W ogrodzie sensorycznym będzie można wszystkiego dotknąć, posmakować, usłyszeć, powąchać. Rośliny pobudzają zmysły odwiedzających. Ale przede wszystkim ogród sensoryczny ma pełnić funkcje ekologiczne.

 – Wspólnie z zarządem osiedla kończymy dokumentację, a w kwietniu rozpoczniemy nasadzenia – mówi Renata Bojarczuk, koordynator projektu.Ogród został zaplanowany w taki sposób, aby odzwierciedlał cztery pory roku: lato, jesień, zima, wiosna. To znaczy, by o każdej porze roku ogród pełnił swoją funkcję ekologiczną, sensoryczną i estetyczną. Jednocześnie ogród będzie ostoja dla ptaków i owadów. – Planujemy umieszczenie w nim budek lęgowych i domków dla owadów. Z czasem ogród zostanie uzupełniony o miejsca do wypoczynku. Dobór roślin determinowany jest ich właściwościami. To znaczy, że w ogrodzie znajdą się rośliny bez toksyn, które można jeść, wydzielające aromaty, posiadające charakterystyczną fakturę, przyciągające wzrok oraz angażujące zmysł słuchu – wylicza Renata Bojarczuk.

Najważniejszym jednak kryterium wyboru będą właściwości roślin związane z ich zdolnością do oczyszczania powietrza. Przykładowe rośliny do nasadzenia: szałwia lekarska, rozmaryn lekarski, melisa lekarska, macierzanka piaskowa, macierzanka cytrynowa, lawenda wąskolistna, miłorząb dwuklapowy, magnolia purpurowa, robinia akacjowa, jałowiec sobiński, bluszcz pospolity. W ramach projektu uczniowie zadbają także o czystość powietrza wewnątrz budynku. W szkole, na korytarzu powstał ogród z roślinami filtrującymi powietrze. W planach jest rozbudowa wewnętrznego ogrodu. Aktualnie rosną w nim paprocie, draceny, skrzydłokwiaty, bluszcz pospolity, sansewierie i epipremnum złociste. Rośliny są oznakowane i opisane. Tym samym pełnią funkcje dydaktyczne.

REGULAMIN KONKURSU DOSTĘPNY TUTAJ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Misiek 18.06.2020 13:10
Głosuję bądź eko w Zamościu rodzinę tutaj mam więc o powietrze dbam sp szkoła podstawowa nr 10

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama