Bądź Eko w Zamościu: Rodzinę tutaj mam, więc o powietrze dbam

  • 10.03.2020, 13:06
  • red.
Bądź Eko w Zamościu: Rodzinę tutaj mam, więc o powietrze dbam
To projekt zgłoszony przez Szkołę Podstawową nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi przy ulicy Peowiaków. Powstanie ogród sensoryczny, który będzie odzwierciedlał cztery pory roku.

Uczniowie szkoły wykonali projekt ogrodu sensorycznego, który chcielibyśmy zrealizować na terenie szkoły. W ogrodzie sensorycznym będzie można wszystkiego dotknąć, posmakować, usłyszeć, powąchać. Rośliny pobudzają zmysły odwiedzających. Ale przede wszystkim ogród sensoryczny ma pełnić funkcje ekologiczne.

 – Wspólnie z zarządem osiedla kończymy dokumentację, a w kwietniu rozpoczniemy nasadzenia – mówi Renata Bojarczuk, koordynator projektu.Ogród został zaplanowany w taki sposób, aby odzwierciedlał cztery pory roku: lato, jesień, zima, wiosna. To znaczy, by o każdej porze roku ogród pełnił swoją funkcję ekologiczną, sensoryczną i estetyczną. Jednocześnie ogród będzie ostoja dla ptaków i owadów. – Planujemy umieszczenie w nim budek lęgowych i domków dla owadów. Z czasem ogród zostanie uzupełniony o miejsca do wypoczynku. Dobór roślin determinowany jest ich właściwościami. To znaczy, że w ogrodzie znajdą się rośliny bez toksyn, które można jeść, wydzielające aromaty, posiadające charakterystyczną fakturę, przyciągające wzrok oraz angażujące zmysł słuchu – wylicza Renata Bojarczuk.

Najważniejszym jednak kryterium wyboru będą właściwości roślin związane z ich zdolnością do oczyszczania powietrza. Przykładowe rośliny do nasadzenia: szałwia lekarska, rozmaryn lekarski, melisa lekarska, macierzanka piaskowa, macierzanka cytrynowa, lawenda wąskolistna, miłorząb dwuklapowy, magnolia purpurowa, robinia akacjowa, jałowiec sobiński, bluszcz pospolity. W ramach projektu uczniowie zadbają także o czystość powietrza wewnątrz budynku. W szkole, na korytarzu powstał ogród z roślinami filtrującymi powietrze. W planach jest rozbudowa wewnętrznego ogrodu. Aktualnie rosną w nim paprocie, draceny, skrzydłokwiaty, bluszcz pospolity, sansewierie i epipremnum złociste. Rośliny są oznakowane i opisane. Tym samym pełnią funkcje dydaktyczne.

REGULAMIN KONKURSU DOSTĘPNY TUTAJ

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Misiek
Misiek 18.06.2020, 13:10
Głosuję bądź eko w Zamościu rodzinę tutaj mam więc o powietrze dbam sp szkoła podstawowa nr 10

Pozostałe