Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 09:07
Reklama
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Zamość: Muzeum śpi na pieniądzach

Zbiory muzeum w dziale numizmatyki liczą blisko 14 tysięcy obiektów. To monety, banknoty, medale, ale i pieniądze zastępcze. Tym ostatnim została poświęcona wystawa "Pieniądz zastępczy z lat 1914-1923 ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu".
Zamość: Muzeum śpi na pieniądzach

Kolekcja pieniędzy zastępczych w zamojskim muzeum obejmuje 2500 obiektów. Na wystawie zgromadzono ich 400. Pochodzą z terenów ziem polskich. Najwięcej ze Śląska, w dalszej kolejności z Pomorza. Najmniej z miast dawnych Prus Wschodnich (Olsztyn). Są pieniądze z terenu Królestwa Polskiego i dawnego zaboru rosyjskiego. Niektóre serie mają wysoką wartość artystyczną. Pojawiają się na nich autorskie projekty, repliki grafik pejzażu, legendy (m.in. polowanie na czarownice), banderii herbowej czy zamków dolnośląskich. Każda z nich ma wartość unikalną, kolekcjonerską i aukcyjną.

Nie pieniądze

 – Po I wojnie światowej odczuwało się duży brak bilonu. Głównie w Rzeszy Niemieckiej. Brakowało drobnych pieniędzy począwszy od 1 feniga, a skończywszy na 2 markach. Pieniądz metalowy właściwie zniknął z rynku za sprawą przemysłu zbrojeniowego. Nie emitowano drobnych metalowych pieniędzy. Koncentrowano się na banknotach. Ale ich także nie było za dużo – tłumaczy dr Jacek Feduszka, kustosz wystawy.

Wobec tak trudnej sytuacji władze samorządowe niektórych gmin i miast postanowiły emitować pieniądz zastępczy tzw. notgeld – nie pieniądz. Emisję notgeldów przygotowały także okręgi przemysłowe, pojedyncze zakłady pracy, ale i wytwórnie rzemieślnicze, stowarzyszenia kupców, weteranów wojennych i religijne. Notgeldy miały zastępować przez jakiś czas bilon.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działaćAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Rozmowa z krzesłem zawsze kończt się bezsensem.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 19:19Źródło komentarza: W środę strajk generalny rolników w całej Polsce [MAPA] Możliwe utrudnienia w gm. SitnoAutor komentarza: Pociesznie są ci komuniści z GW i wy za nimiTreść komentarza: ,,chcą wolnego w Wolny Piątek"Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:27Źródło komentarza: Czy Polacy chcą wolnego w Wielki Piątek? Sondaż dał jednoznaczną odpowiedź
Reklama
Reklama