Będzie praca dla rachmistrzów

  • 14.03.2020, 06:06
  • red.
Będzie praca dla rachmistrzów
37 zł brutto od jednego poprawnie przeprowadzonego wywiadu z rolnikiem będzie mógł zarobić rachmistrz spisowy podczas ogólnopolskiego spisu rolnego. Nabór rachmistrzów ruszy w maju. W lubelskim spis obejmie ok. 180 tysięcy gospodarstw rolnych.

Spis rolny będzie prowadzony od 1 września do 30 listopada. Udział w spisie jest obowiązkowy. Podczas spisu będą zbierane dane dotyczące m.in. współrzędnych geograficznych gospodarstwa rolnego, a także powierzchni: gruntów, zasiewów, pastwisk i łąk, a także liczby zwierząt gospodarskich, maszyn i urządzeń rolniczych, sprzedaży wytworzonych w gospodarstwie produktów rolnych. Dane będą zbierane na trzy sposoby.

Rolnik będzie mógł przekazać dane za pośrednictwem internetu lub w formie wywiadu telefonicznego. Jeśli tego nie zrobi, odwiedzi go tzw. rachmistrz terenowy i na miejscu zbierze te dane.

 

Nabór w maju

Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych rozpocznie się w maju. Będą go przeprowadzać urzędy gmin. Łącznie w województwie lubelskim przy spisie będzie zaangażowanych ok. 680 rachmistrzów.

Rachmistrzem może zostać osoba pełnoletnia mieszkająca na terenie danej gminy. Musi mieć co najmniej średnie wykształcenie, a także posługiwać się językiem polskim w mowie i w piśmie. Na pracę nie mają co liczyć osoby skazane za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Kandydaci przejdą szkolenie, które zakończy się egzaminem. Osoby, które odpowiedzą dobrze na co najmniej 60 proc. pytań, zostaną wpisane na listę kandydatów na rachmistrzów terenowych prowadzoną przez gminnego komisarza spisowego. Miejsce na liście zależy od liczby punktów z egzaminu – im więcej, tym lepiej. Rachmistrza terenowego powoła zastępca właściwego wojewódzkiego komisarza spisowego spośród osób z najwyższą liczbą punktów z egzaminu.

 

Różne stawki

Zarobki będą różne. Od 37 zł brutto od jednego poprawnie przeprowadzonego wywiadu z rolnikiem, przez 20 zł za wywiad przeprowadzony telefonicznie do 12 zł brutto przy udzielaniu informacji w trybie infolinii spisowej i umawiania bezpośrednich wywiadów z użytkownikami gospodarstw rolnych. Wysokość tych ostatnich zarobków będzie zależała też od liczby dni pełnienia dyżurów.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe