Zamojskie ulice. Droga "wycelowana" w Ratusz (TYLKO W GAZECIE)

  • 10.03.2020, 09:00
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Droga "wycelowana" w Ratusz (TYLKO W GAZECIE) Zdjęcie ze zbiorów SM im. W. Łukasińskiego w Zamościu Zdjęcie wykonano w 1979. Na pierwszym planie widać stary, drewniany dom przy dawnym Trakcie Lubelskim (dzisiaj to ul. Piłsudskiego 29).
Dzisiejsza ulica Lubelska jest częścią dawnego traktu, który zaczynał się przy murach zamojskiego Starego Miasta. Jej początki sięgają jeszcze XVI wieku.

Losy tej części miasta zawsze były ciekawe i burzliwe. Przy starym trakcie lubelskim wybudowano np. kościół pw. św. Katarzyny, w sąsiedztwie skrzyżowania z ówczesną ul. Łanową. Pierwsze wzmianki o tej świątyni pochodzą jeszcze z 1620 r. Ów kościół był niszczony podczas kolejnych oblężeń Zamościa m.in. przez wojska Bohdana Chmielnickiego. Jednak odbudowywano go kilka razy: zawsze z wielkim poświęceniem i mozołem. Pierwsza, odnawiana i odbudowywana świątynia była drewniana. W 1793 r. postawiono w jej miejscu kościół murowany – w kształcie rotundy. Jednak ten solidny budynek w 1812 r. został przez wojsko rozebrany. Dzisiaj nie ma po nim śladu. 

Los tej zapomnianej świątyni może symbolizować całe dzieje okolicznej zabudowy. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe