Bondyrz: Kontynuują dzieło Jana Sitka

  • 05.03.2020, 07:06
  • bn
Bondyrz: Kontynuują dzieło Jana Sitka
Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej w Bondyrzu (gm. Adamów) zmieniło się nie do poznania. Jest się czym cieszyć. Bo to przecież jedna z najciekawszych placówek tego typu w regionie.

Muzeum w Bondyrzu powstało dzięki pasji Jana Sitka, byłego żołnierza Armii Krajowej i WiN, kolekcjonera oraz m.in. wieloletniego wiceprezesa zamojskiego okręgu Związku Żołnierzy AK. Zgromadził on ponad 13 tys. zabytków. Wśród nich były m.in. skamieniałe głowonogi, małże, koralowce, tysiące dawnych narzędzi kamiennych (toporki, siekierki, żarna itd.), gliniane przęśliki czy wyroby metalowe z różnych epok. Nie tylko. Pan Jan gromadził także porzuconą lub przechowywaną w okolicznych lasach i gospodarstwach broń z czasów wrześniowych bitew i walk partyzanckich oraz m.in. stare zdjęcia i dokumenty. Zabytków wystarczyło na wyposażenie sześciu dużych sal ekspozycyjnych (placówka powstała w jednym z budynków po miejscowej fabryce mebli: część zbiorów znajdowało się natomiast w mieszkaniu pana Jana).

Po śmierci założyciela muzeum w 2010 r. placówką opiekował się związek AK oraz Edmund Sitek, syn pana Jana (teraz także jest tam kustoszem). Pojawiły się jednak kłopoty. Pisaliśmy o tym w 2017 r. Placówka była wówczas w złym stanie. Naprawiono wprawdzie jej dach, ale budynek wymagał generalnego remontu. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe