Hrubieszów: Poznają pramatkę i praojca

  • 03.03.2020, 12:21
  • Mariusz Parol
Hrubieszów: Poznają pramatkę i praojca Uczestnicy badania zostali zmierzeni, zważeni i wypełnili szczegółową ankietę a potem od każdego pobrano próbkę śliny do badania DNA.
43 osoby zgłosiły się na badania, które określą, kim byli ich praprzodkowie, a także z jakiej części Europy przed tysiącami lat przybyli do miejsca, w którym obecnie jest Hrubieszów.

W Hrubieszowie badania przeprowadzono w połowie lutego. Są częścią ogólnopolskiego projektu "Małe Ojczyzny", który pozwoli określić zróżnicowanie genetyczne Polaków w oparciu o podział na regiony geograficzne i grupy kulturowe. W kraju badania rozpoczęto w połowie 2019 roku. Zaproszono do nich Karaimów, Górali Podhalańskich, polskich Tatarów i Kurpiów, a także mieszkańców Kotliny Hrubieszowskiej. Projekt realizują naukowcy z Biobanku przy Uniwersytecie Łódzkim. W Hrubieszowie chciano zbadać 30 osób. Chętnych było więcej. 

Przekonała ich "Kronika Tygodnia"

 

 – Próbki z materiałem genetycznym pobraliśmy od 43 osób. Około połowa z nich zgłosiła się po przeczytaniu informacji na ten temat w "Kronice Tygodnia". 10 osobom musieliśmy odmówić udziału w badaniach, bo nie mogliśmy już powiększyć grupy. Najbardziej potrzebowaliśmy osób, które od kilku pokoleń mieszkają na obszarze Kotliny Hrubieszowskiej. Dzięki pomocy Marka Poznańskiego udało się zgromadzić taką grupę ochotników – tłumaczy Justyna Jurczuk z grupy naukowców z  Biobanku przy Uniwersytecie Łódzkim.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jarek
Jarek 03.03.2020, 16:25
Co ten debilny wpis ma do artykułu? PiS wszystko i wszystkich obroni.
er
er 03.03.2020, 12:47
jest pierwszy przypadek koronowirusa na ukrainie w czerniowcach, juz powinna byc blokada granicy w Dołhobyczowie i Zosinie i ściła kontrola wjeżdżających

Pozostałe