Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:42
Reklama

Jak w Łuszczaczu kaplicę stawiali

Do kościoła parafialnego mieli daleko, dlatego pomyśleli o budowie kaplicy w swojej wsi. Ale na początku lat 70. wcale nie było to łatwe, bo władzy ludowej nie podobały się takie inicjatywy. Mieszkańcy Łuszczacza wzięli sprawy w swoje ręce i – pod przykrywką świetlicy wiejskiej – ruszyli z budową świątyni. Ta historia to gotowy materiał na dobry film.
Jak w Łuszczaczu kaplicę stawiali
Obiekt do tej pory służy mieszkańcom Łuszczacza i Róży.

Łuszczacz to licząca ponad 400 mieszkańców miejscowość w gminie Susiec. Na początku lat 70. ub. wieku we wsi zaczęto myśleć o wybudowaniu kaplicy, bo do kościoła parafialnego w Krasnobrodzie było daleko; w obie strony trzeba było pokonać przez las kilkanaście kilometrów. Przy chlapie, mrozie czy śnieżycy wielu parafian zostawało w niedzielę w domu. Padł więc pomysł, żeby wybudować we wsi kaplicę. Ale nie było to wcale łatwe, bo żeby ruszyć z budową, trzeba było mieć pozwolenie, a władza ludowa niechętnie podchodziła do tego typu inicjatyw.

Mieszkańcy nie chcieli kopać się z koniem. W świat poszła wiadomość, że w części Łuszczacza zwanej Zagórą – na tak zwanym wygonie – powstaje świetlica. 

– Świetlica była wtedy w kiepskim stanie, więc padło, że zrobimy nową, w nowym miejscu – wspomina 83-letni Józef Łasocha.

Pracami kierował Wojciech Hałasa z Łasoch, a pomagali mu przy budowie m.in. Józef MazurekWincenty Mazurek oraz mieszkańcy Łuszczacza. To ci ostatni dostarczyli materiały do budowy i nie szczędzili grosza na zakup innych materiałów. Finansami zarządzał teść Józefa Łasochy – Stanisław Lalik. On też od początku opiekował się obiektem, on też doznał najwięcej przykrości w czasie walko o jego utrzymanie.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


22 kwietnia 1973 r. uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał ks. bp Piotr Kałwa, ordynariusz diecezji lubelskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama