Koronawirus na Lubelszczyźnie? Podejrzany przypadek również w Tomaszowie Lubelskim

  • 28.02.2020, 14:08
  • red., źródło: www.gov.pl
Koronawirus na Lubelszczyźnie? Podejrzany przypadek również w Tomaszowie… Fot. Wikimedia Commons
W szpitalach w Lublinie, Puławach, a także Tomaszowie Lubelskim są izolowani pacjenci z podejrzeniem koronawirusa. To 9 takich przypadków. A 150 osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

Pacjenci, którzy trafili do szpitali to osoby przebywające niedawno we Włoszech. Każda z nich zaobserwowała u siebie niepokojące objawy.

Takie informacje przekazała dzisiaj Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie. Także dziś do Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie trafił kierowca ciężarówki, który po powrocie z Włoch źle się poczuł. Służby ustalają, z kim mógł mieć kontakt. 

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię, na którą można telefonować w przypadku wątpliwości dotyczących postępowania z zakażeniem koronawirusem. Jej numer to: 800 190 590.

 

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

WIĘCEJ O SYTUACJII ZWIĄZANEJ Z KORONAWIRUSEN W NAJBLIŻSZYM PAPIEROWYM WYDANIU KRONIKI TYGODNIA.

red., źródło: www.gov.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marek
Marek 11.05.2020, 18:22
Szanowna Redakcjo, polecam zawsze aktualne wykresy dla woj. lubelskiego. Śledzę od początku istnienia tej strony i zawsze mają pierwsi dane. https://koronawirusunas.pl/woj… Można osadzić w waszym artykule, wiele by to pomogło. Pozdrawiam
jan
jan 15.03.2020, 10:17
jak podejrzany przypadek skoro mówi się,od soboty, że jest jeden pacjent zarażony?? jaka jest tak naprawdę prawda? dlaczego media podają fałszywe informacje..
HOSTYN
HOSTYN 06.03.2020, 09:42
Dziadek dokonał inauguracji na polskim rynku, jak go podleczą to pojawi się w "Sanatorium miłości", w połowie roku wyda książkę "Prekursor", a biografię filmową obejrzymy jeszcze przed drugim filmem o Zenku.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 04.03.2020, 08:23
,,Marsz, marsz Koronowski. Z ziemi włoskiej do Polski.''
To gorsze niż napływ ciapatych
Danuta
Danuta 29.02.2020, 05:10
Ale nie ma maseczek dla nikogo. Więc po co te bzdury Inspektora Sanitarnego by maseczki nosili chorzy.

I po co przykaz Glownego Inspektora noszenia maseczek w przypadku kontaktu z chorym np w szpitalu jeśli Główny Inspektor lze że maseczki nie chronią. Po co też Włosi czy Chińczycy o maseczki proszą. Bo im Pinkas nie powiedział żeby nie nosili?

Ta kanalia zwał winę na innych. Że jeśli szpitale nie mają maseczek to to wina dyrektorów szpitali którzy ich nie kupili przezornie. Ale gdzie mieli kupić i kiedy skoro nie ma ich na rynku a gdyby kupili póki były to jeszcze szybciej by ich brakło w aptekach.
P.
P. 28.02.2020, 14:26
wszystkie kochanki będą wracać teraz w panice do swych mężów, teraz się zacznie
Kk
Kk 29.02.2020, 15:33
Juz od tygodnia uciekaja .jak to sie zaczęło we Włoszech .

Pozostałe