Gm. Tyszowce: Nie chcemy do Przewala

  • 26.02.2020, 06:00
  • wd
Gm. Tyszowce: Nie chcemy do Przewala Rodzice dzieci uczących się w Perespie są gotowi poświęcić swoją szkołę i przenieść się do Kazimierówki, byleby ratować chociaż jedną.
Do Kuratorium Oświaty wpłynął już wniosek o wydanie opinii w sprawie przekształcenia podstawówek w Perespie i Kazimierówce w filie szkoły w Przewalu. Rodzice dzieci uczących się tam poruszają jednak niebo i ziemię, żeby do zmian nie doszło. Na przeszkodzie stoi sceptycznie nastawiony burmistrz.

10 lutego radni gminy Tyszowce większością głosów przyjęli uchwały o zamiarze przekształcenia szkół podstawowych w Perespie i Kazimierówce w filie szkoły w Przewalu. Po reorganizacji uczniowie klas 4-8 obydwu szkół (w sumie odpowiednio 16 i 18 uczniów) dołączyliby do uczniów szkoły w Przewalu. W szkołach filialnych pozostałyby oddziały nauczania początkowego i przedszkola. Takie zmiany, jak argumentuje burmistrz, pozwolą gminie Tyszowce na oszczędności rzędu miliona złotych.

 18 lutego do Kuratorium Oświaty Delegatury w Zamościu wpłynęły wnioski z gminy Tyszowce odnośnie rozpatrzenia wspomnianych uchwał intencyjnych. Wcześniej jednak w kuratorium w Zamościu i Lublinie pojawili się rodzice uczniów szkół w Perespie i Kazimierówce. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Czesław
Czesław 29.02.2020, 21:23
Kupię siano
Władysław
Władysław 29.02.2020, 21:26
Mam. Używane. Po przejściach. Odbiór osobisty w Tyszowcach. Kontakt. Dzwoń na Berdyczów.
Obrońcy  szkoły
Obrońcy szkoły 28.02.2020, 16:41
Ksiądz zabrania w Perespie zamknąć szkołę i basta . Jak wam nie pasuje zmiana pracy dla tych co żyją z gminy . Precz ręce od naszej szkoły , weżcie się za sprawy w Tyszowcach gdzie banda większa jest niż wam się wydaje . Szkoła Plus a gmina jak się ma dobrze ,jak żona dyrektorką jest to cacy czy nepotyzm .
Michał
Michał 28.02.2020, 10:06
Radni ostatnio z burmistrzem są w szoku .Mieszkańcy i Proboszcz P
erespy przybyli do gminny na sesje rady a sesji nie było .Przewodniczący i zastępca nie pojawili się . Panika ogarnęła wszystkich radnych i nie zaradnych . Jak tak dalej będzie to anarchia i burdel opanują całe życie mieszkańców . Burmistrz robi dobre wrażenie do złej gry .Inwestycje z poprzedniego roku gdzie wykonawcą jest PUK to fuszerka ,tandeta i do tego za duże pieniądze . Czy radni nic nie wiedzą ,widzą a może mają w tym udział ? Koszty rosną a redukcji nauczycieli WF ,domu kultury , bibloteki nie ma ? Pytanie czy radni są osobami wykształconymi ? Ilu ma chociaż średnie lub wyższe , i kogo oni reprezentują ?
Olomanolo
Olomanolo 27.02.2020, 07:32
W pierwszej kolejności nauczyciele WF trochę za dużo.po drugie p.dyrektor nagrody od burmistrza ? za co ? po trzecie zmienić starych doradców na nowych (ale skoro to są klany rodzinne to nic się nie zmieni )-znam te klimaty od lat w latach 80 i 90 było to samo całe rodziny w gminie na stanowiskach były . W Tyszowcach nic się nie zmieni bo każdy na każdego patrzył i patrzeć będzie wilkiem a szkoły i tak zamknie tylko że jak wszystkie to wszystkie tą na Przewalu również i nie patrzeć na kolegę z klanu B. którego tatuś kiedyś też rządził w Tyszowcach
Igor
Igor 27.02.2020, 08:39
Jak chcieli zwalniać nauczycieli wf to krzyczeliście żeby ich nie zwalniać, teraz znowu ich za dużo, o co wam wogóle chodzi na tym zadupiu, żal i tyle
Ktoś
Ktoś 27.02.2020, 11:17
Dokładnie sami nie wiedzą czego chcą siedzą w swoich domach całymi dniami żyjąc z 500+ zasiłków. Ci, o których tak piszą, że ustawieni dzięki rodzinie na ciepłych posadach pracują i chcą pracować.
Tyszowianka
Tyszowianka 27.02.2020, 00:12
Czytając Niektóre komentarze niedowierzam... Większość ma żale do P. Burmistrza"o to , o tamto", czy do P. Dyrektor szkoły. Proponuję Państwu startować w kolejnych wyborach ? kto by nie był na w/w stanowiskach wszystkim i wszystkiemu nie dogodzi!( na poprzedników też narzekaliście) Czasami mam wrażenie że to deja vu.
Ludzi coraz mniej w gminie. Ruszcie głową ja się zastanawiam jak to możliwe że do tej pory małe szkoły jeszcze funkcjonują. W niektórych rocznikach to indywidualne nauczanie, dajcie się dzieciom zintegrować, jeszcze trochę co niektórzy wyrusza w "daleki świat" typu Zamość i się zagubią. Zresztą dużo by tu wymieniać pozytywnych stron tego rozwiązania. Ja rozumień rodziców, ale dajcie im też trochę " żyć", część z Państwa na pewno ma dużo obaw, zupełnie nie potrzebnie, bo dzieci doskonale sobie poradzą.
Rozumiem również, że część nauczycieli może nie mieć etatów... Szkoda ich. Nie bądźmy sentymentali, kto zaradny to sobie poradzi.Ciekawe czy oni też by tak się martwili o Państwa. Szkoda że we wszystkich zawodach nie walczą tak o swoich pracowników. Owszem jestem za tym, aby osoby które powinny iść na emeryturę wkońcu się na nią udały i nie blokowały miejsca młodym... Bo jeszcze trochę to ich nam tu zabraknie.
Są nauczyciele w szkole z których dzieci są zadowoleni i nauczyciele z dzieci również (nie zależnie od ich nazwiska, pozycji rodziców, sytuacji finansowej itp.) Ale , niestety cześć z nich to powinna się udać już na zasłużony odpoczynek. Praca nauczycieli niestety jest bardzo trudna i podziwiam ich wszystkich, ale cześć po prostu "wypaliła się" i dzieci to widzą. Uczniów należy też wynagradzać i zachęcać do nauki, nie tylko krytykować że się nie nauczyli itp.
Dobrze, że coś robią w tej szkole, co Wam Kawiarenka przeszkadza, kiedyś to i radio węzeł było. Jeszcze tylko trochę większy nacisk na Heyt w szkole.
W przedszkolu również by się przydało chyba więcej młodych pań , chętnych do zabawy z dziećmi( siąść na dywanie np. Wieże z klocków poustawiać, w grę planszową zagrać , kręgle i wiele innych... Co niektórym paniom w spódnicach na pewno jest nie wygodnie... ) rozwijania ich, zachęcenia ich do zabawy, "pracy". O budynku nowym przedszkola to już nie wspomnę, bo to raczej bardzo odległe plany.. . Ale jestem dobrej myśli drodzy Państwo nie będę osądzała pracy P. Burmistrza czy Dyrekcji, można powiedzieć że zaczynają, może warto poczekać dłuższy okres czasu na wdrożnie ich planów, nie da się wszystkiego ogarnąć w krótkim czasie.
Zaraz spadnie na mnie lawina HEJTU. Pozdrawiam Wszystkich czytelników, rodzicom życzę cierpliwości.
proponuję
proponuję 27.03.2020, 18:12
ale czy pensja Burmistrzka i jego żonki dyrektorka się zmniejszyły? raczej nie. On po prostu dorwał się do koryta i zapycha mordę do puki może. nepotyzm jest, bo dla niegadania nie powinien dawać żonie dyrektorstwo. jeśli jest kompetentna mogłaby spokojnie siedzieć np. w bibliotece. dlatego NEPOTYZM w Tyszowcach jest. zadaję sobie pytanie, czy ten Pan ma honor, jest wierzący (bo znajomość z proboszczem nie oznacza zbawienia ani uniknięcia piekła). kiedyś stanie w szeregu i Tyszowianie mu odpłacą jak i jego żonce. NA NASTĘPNYCH WYBORACH ZAGŁOSUJ PRZECIWKO POGÓRSKIEMU I OBECNYM JEGO RADNYM ps. wiem że redaktor tej strony to jego kolega, więc zdradza mu kto pisze tutaj komentarze :) ps. Panie Harbaczewski istnieje RODO
Tyszowiak
Tyszowiak 26.02.2020, 23:07
Nie róbcie gnoju na stronie Kroniki. Jak chcecie dyskutować to macie od tego Tyszowieckie strony, bo znowu poblokują. Nie wylewajcie swoich żali w internecie tylko coś zróbcie, a nie wieczne narzekanie. Pozdrawiam Tyszowiak
Tomek
Tomek 26.02.2020, 21:16
Burmistrz jakby miał charyzmę i odwagę (niestety jej nie ma) to bez dyskusji zamknąłby te wszystkie wiejskie szkoły bo z oświatą nie mają wiele wspólnego tylko generują co rok astronomiczne koszty. Z tych zaoszczędzonych środków zrobić dodatkowe przywozy i odwozy dzieci mieszkających na wsiach do szkoły w Tyszowcach i po sprawie koniec tematu. Niestety jest jak jest a jest chaos, niekompetencja i żenada.
Tatuś
Tatuś 26.02.2020, 22:15
Od 2016 r., nastąpiło wzmocnienie pozycji kuratora oświaty w procesie likwidacji szkoły. Likwidacja prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego szkoły jest możliwa jedynie wówczas, gdy kurator oświaty wyrazi swoją pozytywną opinię na ten temat (art. 59 ust. 2 ustawy o systemie oświaty). A kuratora powołuje minister edukacji. Tak. Tego rządu. Więc burmistrz sobie może porządzić że ho, ho, ho!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 26.02.2020, 20:34
Burmistrz szukając oszczędności niech znajdzie w sobie chociaż odrobinę honoru i zacznie od siebie, urzędników, kierowników i pracowników jednostek podległych. Niech zacznie myśleć samodzielnie bo jak narazie z tego co widać ma za dużo "dobrych" doradców z Chrastinową na czele a jak wiadomo dobrze to nie wróży. Na tą chwilę rządzących naszą Gminę ogarnął syndrom "tłustych kotów". Wstyd.
Oliwia
Oliwia 20.03.2020, 21:23
Bez tej. "Chrastinowej" urząd by przepadł czy Wy do cholery tego nie widzicie !!!!!! To ona gra pierwsze skrzypce i tak było od dawna ,niestety jak do tej pory wiedzy tej Pani nie przebił jeszcze nikt !!!Swoja pozycje zawdziecza nauce !!!!! Tylko i wyłącznie!!!! Jest takie przysłowie "diabeł nie kobieta" i to całą "Chrastinowa" !!!! Niebezpieczna ale skuteczna !!!! Mozecie krytykowac baranów ktorzy chca dojsc do władzy, radnych którzy zbijają bąki ,ale nie ją bo to ONA tak ta "Chrastinowa " jest PROFESOREM tych wszystkich baranow i od lat uczy ich od podstaw ,poprzedni burmistrz ,obecny to juz sie nie mowi trzeba nim sterowac na kazdym kroku !!! Jest podła i msciwa ale trzyma ten cały burdel !
proponuję
proponuję 27.03.2020, 18:14
ale i ugrywa swoje. Pani Tereska nie da zgniąć mężowi ani swojej rodzinie
Ktoś
Ktoś 26.02.2020, 19:24
Burmistrz zamyka szkoły tylko i wyłącznie po to, by znaleźć oszczędności na wykonanie kanalizacji w tym " jakże wspaniałym mieście". Ale jak chce zaoszczędzić to po co szasta kasa na lewo i prawo. Jednym zabiorę i mam na podwyżki dla rodzinki i znajomych. Zamknę sobie dwie szkoły i otworze kawiarenkę dla dzieci w ZSP Tyszowcach bo żonka tak bardzo chciała.
Marco
Marco 26.02.2020, 19:11
Ja również trzymam kciuki za władzę rozmowy były, decyzja zapadła mądry człowiek wie, że te szkoły i tak sie zamkną nie w tym roku to w następnym. Dajcie szanse swoim dzieciom na lepsze warunki edukacyjne i zaplecze szkoły. Widać jaką bogatą ofertę edukacyjną oferuje szkoła w Tyszowcach brawo dla Dyrektora oby tak dalej.
Alicja P.
Alicja P. 26.02.2020, 18:53
Niech obrońcy się wypowiedzią ile jest uczniów w jednej klasie? Przykład wygląda chyba tak: W klasie 5 jest 3 uczniów, dwóch zachorowało na grypę przez tydzień lub dwa nie ma ich w szkole, nauczyciel pracuje z jednym dzieckiem - fajna praca kto by tego nie ratował.
Monika
Monika 26.02.2020, 18:45
Burmistrz był w tych szkołach rozmawiał z rodzicami, nauczycielami decyzja została podjęta, a teraz wielki żal. Ludzie co tutaj ratować?! 16 uczniów w jednej szkole ?
Leoś
Leoś 26.02.2020, 19:10
To może z Przewalem też należy zrobić porządek? Jak porządkujemy wszystkie szkoły wiejskie to wszystkie.... a nieee... poczekajcie... zacytuje "Czas skończyć z kolesiostwem. Ktoś ma interes w tym"...
Mieszkaniec Przewala
Mieszkaniec Przewala 26.02.2020, 18:44
Nie dajcie się, zróbcie z tym porządek!
Czas skończyć z kolesiostwem. Ktoś ma interes w tym
Leoś
Leoś 26.02.2020, 19:10
To może z Przewalem też należy zrobić porządek? Jak porządkujemy wszystkie szkoły wiejskie to wszystkie.... a nieee... poczekajcie... zacytuje "Czas skończyć z kolesiostwem. Ktoś ma interes w tym"...
Rodzic
Rodzic 26.02.2020, 18:37
Społeczności w Tyszowcach jeszcze nikt nie dogodził i nie dogodzi taka mentalność. Trzymam kciuki za Pana Burmistrza aby zrealizował wszystkie założone plany i nie przejmował się negatywnymi komentarzami. Uważam, że w tak krótkim czasie bardzo dobrze radzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami, które pozostawił poprzednik. W szkole w Tyszowcach widać ogromne zamiany, które powinny nastąpić już dawno i to właśnie Nowa Pani Dyrektor i Wicedyrektor bardzo o to dbają.
Rodzic
Rodzic 26.02.2020, 20:40
Jak narazie to wszyscy w tym piekiełku dbają o własną kieszeń...
Alan
Alan 26.02.2020, 19:13
A czy według "obietnic/założonych planów" p. Burmistrz nie mówił o tym że nie zamierza rozwiązywać szkół wiejskich? To nie dlatego ludzie ze wiosk oddali na niego swojego głosy?
Więc niech się trzyma planów o których mówił...
ddd
ddd 28.02.2020, 10:56
tylko jaki jest sens utrzymywac szkoly w ktorych jest po kilkoro dzieci? ktore pozniej pojda do wiekszej szkoly i beda zachowywaly sie jak dziki bo nie maja pojecia jak sobie poradzic w tlumie... a i jakosc nauczania pozostawia wiele do zyczenia...
Piotr
Piotr 02.03.2020, 10:54
Po co obiecywał przed wyboram?
Mieszkaniec Gminy
Mieszkaniec Gminy 26.02.2020, 18:06
Jeżeli zamykać to oprócz Kazimierówki i Perespy jeszcze zamknąć szkołę w Przewalu. Ale dlaczego Burmistrz woli zamknąć dwie powyższe a zostawi Przewale ? Prosta sprawa kolega burmistrza przewodniczący rady miejskiej mieszka na Przewalu, Staś Bondyra którego głosami burmistrz wygrał wybory jest z Przewala wniosek nasuwa się sam układ partyjno koleżeński działa w najlepsze. Oszczędności ? Żona burmistrza dostała podwyżkę jako dyrektor ZSP w Tyszowcach, wicedyrektor także to o czym tu jest rozmawiać i kto tu jest idiotą ? Burmistrz czy mieszkańcy ? PATOLOGIA.
Mieszkanka Gminy
Mieszkanka Gminy 01.03.2020, 14:37
A czy wiecie ile pieniędzy trzeba dołożyć do szkol około 10 miliony na ten rok z Urzędu Gminy oprócz subwencji gdzie na jednego ucznia wypada 28000 tys np w Kaźmierówce w pozostałych tez nie lepiej tylko w Tyszowcach szkoła wychodzi prawie na prosta Pan Burmistrz powinien zamknąć wszystkie szkoły oprócz
Tyszowiec i dowozić dzieci a jak rodzice się nie zgodzą to niech utworzą sobie stowarzyszenie a nie my podatnicy mamy dokładać i jeszcze chcą finansów z Gminy na remonty dróg i świetlic to niech zamkną szkoły jeden bubel postawił Zając w Perespie wodociąg gdzie prawie nikt tam nie bierze wody za tomy płacimy słono
w Sobolu projekt tez padł za 58000 tys zł bo był nie przedłużony i dobrze tak idą pieniądze a projekt na przedszkole w Tyszowcach leży za 100 tys zł bo nie ma za co postawić może czas pomyśleć o tym następne wyrzucenie pieniędzy na elewacje ośrodka zdrowia jaki to ma wpływ na nas pacjentów prawie 270 tys zł Urzędu Gminy tez pomysł Pana Zająca tez radni pan Podgórskiego Burmistrza glosowali super
Nauczyciel
Nauczyciel 01.03.2020, 18:24
Proponuję trochę znaków interpunkcyjnych ? dodać. I może się da czytać
Rodzic
Rodzic 26.02.2020, 19:26
Układy zawsze były i są dziecko pana przewodniczącego rady chodzi do szkoły do Zubowic a rodzice z Perespy i Kaźmierówki maja wybór gdzie ich dzieci będą chodzić do szkoły większość dzieciaków z tych wiosek chodzi do szkoły do Honiatycz to w czym problem. Szkoła w Przewalu tez zostanie zamknięta to kwestia czasu bo nie będzie komu chodzić tylko szkoda budynku bo mógłby być dobrze zagospodarowany .
Kali
Kali 26.02.2020, 19:15
Byliście w szkole u "nowej" p. Dyrektor? Atmosfera jak na pogrzebie... nawet dzieci i rodzice to odczuwają...
Umbo
Umbo 26.02.2020, 20:38
I bardzo dobrze. Niech ma poczucie tego jak wyglądają nastroje społeczne dotyczące poniekąd także jej osoby.
Bronisław
Bronisław 26.02.2020, 15:27
mimo ze do szkoły było blisko MIESZKAŃCOWI PERESPY to widać że oczytany za bardzo nie jest (chyba że po forach internetowych). BIBLIOTEKA - to jest poprawna forma. PZDR.
2+1
2+1 26.02.2020, 10:09
Rodzice z Perespy i Kazimierówki pokazali, że można się zjednoczyć we wspólnym celu. Zorganizowali się aby bronić swoich dzieciaków. Kiedy dotrze do burmistrza i radnych, że likwidacja szkoły (a tym faktycznie jest to proponowane przekształcenie) dobije kilka wsi. W bieżącej Kronice jest artykuł o wyludnianiu się naszych terenów. Ciekawe czy radni to czytali?
Mieszkaniec  Perespy
Mieszkaniec Perespy 26.02.2020, 06:28
Oszczędności czy gra polityczna ? Żona burmistrz świeżo zatrudniona jako dyrektor szkoły i od razu podwyżka .SCK ,BIBLOTEKA ,nauczyciele wf w liczbie 10 tu można zaoszczędzić wiele set tysięcy złotych .Nie gospodarność PUK to są straty .Gdzie reakcja radnych z Tyszowiec ? To jest temat dla prokuratury a nie reforma szkolnictwa .Zając i Podgórski na finansach tak się znają jak wilk na gwiazdach .
Jan
Jan 26.02.2020, 19:19
Szkoła też potrzebuje oczyszczenia ale z p. Dyrektor, którą Burmistrz posadził na ciepłym stołeczku. Może warto popatrzeć też na UG i tam poczyścić parę stanowisk?
Goy
Goy 26.02.2020, 18:50
Im dalej od dużych miast, tym ludzie głupsi. Wolałbym, żeby moje dziecko chodziło do większej szkoły a nie uczyło się w klasie, gdzie są 3 osoby. Dziecko uczy się integracji w grupie, motywuje do działania itd. Po co bronić starej rozwalającej się rudery? Ale to w dorosłych jest problem. W ich głowach, zacofaniu, ograniczonym myśleniu i strachu przed zmianami. Zasiedzieli się w tych wsiach, Facebook i targ raz w tygodniu, to ich cały świat. Nie są otwarci na zmiany, na nowe. Trudny orzech do zgryzienia ma rada gminy.
Mama
Mama 26.02.2020, 21:50
Dokładnie tak samo uważam. Dzieci z małych szkół w starciu ze szkołą średnią nie mają szans, mimo, że w swojej lokalnej przestrzeni byli super uczniami.
Spiderman
Spiderman 26.02.2020, 18:08
Inwestycje to katastrofa i partactwo pieniądze wyrzucone w błoto. Ale Burmistrz i Radni grają wariata że wszystko jest w porządku. Śmieszni ludzie.

Pozostałe