Dlaczego Lublin nas nie lubi?

  • 25.02.2020, 05:30
  • Agnieszka Piela
Dlaczego Lublin nas nie lubi?
Nowoczesny ośrodek diagnostyczny w Zamościu wciąż bez środków na diagnostykę raka.

Zamojskie Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Nu-Med od lat bezskutecznie zabiega o kontrakt na pozytonową tomografię emisyjną PET. Pacjenci muszą jeździć do Kielc, Warszawy czy Lublina, mimo że sprzęt do badań stoi w Zamościu.

Mamy w Zamościu nowoczesny ośrodek diagnostyczny. Walczyliśmy o niego długo. Jest wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę. Mam tu na myśli urządzenie PET, które wskaże dokładne miejsce występowania nowotworu. Sprzęt warty 8 milionów wykorzystywany jest sporadycznie, a mógłby diagnozować około 15 osób w tygodniu – mówił Arkadiusz Bratkowski, członek komisji zdrowia sejmiku woj. lubelskiego, radny województwa lubelskiego, podczas konferencji zorganizowanej 17 lutego.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak kontraktu z lubelskim NFZ. Jedyną placówką w województwie realizującą to świadczenie jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie. I zgodnie z Mapą Potrzeb Zdrowotnych dla lubelskiego do 2025 r. nic się nie zmieni. 

Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego OW NFZW informuje, że z roku na rok NFZ zwiększa wartość zawartej umowy z SPSK nr 4 w Lublinie, zgodnie z potrzebami zdrowotnymi mieszkańców. W 2013 r. wartość kontraktu wynosiła blisko 3 miliony zł, zaś w 2019 r. – ponad 6 milionów zł (tj. wzrost nakładów o 125%, czyli o kwotę 3 531 406,00 zł na przełomie lat). Tutejszy oddział zapłacił również za wszystkie wykonane świadczenia w omawianym zakresie, łącznie z nadwykonaniami.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 wyborca
wyborca 25.02.2020, 14:55
Bratkowskiego wyrugowano z polityki i bardzo dobrze
Prbud develp
Prbud develp 25.02.2020, 06:46
Bo to ośrodek z którego korzyści czerpię Pan Bratkowski. Jego syn tam pracuje. Dlatego brak kontraktu.

Pozostałe