piątek, 29 marca 2024 08:44

Orka znowu z workiem medali!

W centrum wojewódzkiego pływania, jakim stała się lubelska Aqua po raz kolejny rozegrano najstarsze w regionie zawody pływackie - Memoriał Henryka Kossakowskiego. Sukcesy odnieśli w nich pływacy UKS Orka Zamość.

Autor: Fot. UKS Orka Zamość

Zawody odbyły się na olimpijskiej długości pływalni w dniach 21-22 lutego. Zmagania odbywały się w dwóch blokach a zawodnicy klasyfikowani byli w czterech kategoriach wiekowych. Kat.I młodzik(12-13 lat), kat.II junior młodszy(14-16 lat), kat.III junior(17-18 lat) i kat.open(12 lat i starsi). W zawodach wystartowało 376 pływaków (177 zawodniczek i 199 zawodników) z 38 klubów całej Polski. W gronie tym nie zabrakło też kilku olimpijczyków, medalistów Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. Startowali między innymi Jan Świtkowski, Konrad Czerniak, Jan Hołub czy Tomasz Polewka.

Orkę Zamość ostatecznie po wykreśleniach spowodowanych nagłymi zachorowaniami reprezentowało 16 pływaków: Julia Bednarz (16 lat), Nina Leszkowicz (13), Klaudia Malec(16), Julia Malinoś (16), Izabela Naklicka (14), Zuzanna Sioma (16), Katarzyna Szuper (16), Kasjana Wyłupek (13), Igor Baniak (13), Krzysztof Charkot (12), Rafał Chyrchała (18), Kacper Dziura (12), Michał Dziura (12), Olaf Lupa (14), Michał Magryta (13) i Wiktor Sawicki (14).

Zawodnicy Orki, choć tym razem nie prowadzono klasyfikacji medalowej, z 24 medalami należeli do jednych z najmocniejszych drużyn klubowych.

Multimedalistką i niekwestionowaną liderką drużyny została Julia Bednarz. Julia zdobyła łącznie 7 medali-3 złote i 4 srebrne. Zwyciężyła na dystansie 200 m stylem klasycznym-2:41.78 zarówno w kategorii junior młodszy jak i open. Trzeci złoty medal Julia w kat.junior młodszy wywalczyła w konkurencji 200m stylem zmiennym-2:24.80 a w kategorii open sklasyfikowana została na miejscu drugim zdobywając kolejny srebrny medal. W bezpośredniej walce o złoto Julia stoczyła pasjonujący pojedynek z 11 lat starszą zawodniczką AZS UMCS Lublin Paulą Żukowską, przegrywając to starcie jedynie o 72 setne. Na morderczym i wymagającym zarówno nienagannej techniki, wszechstronności stylowej jak i ogromnej wytrzymałości dystansie 400m stylem zmiennym-5:07.57 Julia zdobyła srebrny medal zarówno w kategorii junior młodszy i kategorii open, ustępując tylko swojej rówieśniczce, wielokrotnej Mistrzyni Polski-Klaudii Tarasiewicz z Polonii Warszawa jedynie o 63 setne. Kolejny srebrny medal w kat.junior młodszy, tym razem stylem dowolnym wywalczyła na dystansie 400 m-4:36.40,znów ulegając tylko Klaudii Tarasiewicz z Polonii.

Katarzyna Szuper wywalczyła złoty medal w kategorii junior młodszy na dystansie 50m stylem motylkowym-29.82, srebrny medal na 200 m stylem dowolnym-2:13.51 a brązowy na dystansie 50 m stylem grzbietowym-31.31.

Klaudia Malec wywalczyła złoty medal w kat.junior młodszy w konkurencji 100 m stylem klasycznym-1:16.17 a w kat.open czas ten dał jej medal brązowy. Srebrny medal w rywalizacji juniorskiej Klaudia wywalczyła z czasem 2:50.17 na dystansie 200 m stylem klasycznym.

Julia Malinoś wywalczyła złoty medal w kat. junior młodszy, w jedynej olimpijskiej ,,pięćdziesiące”. 50 m stylem dowolnym przepłynęła w czasie 27.56. Srebrny medal Julia wywalczyła również stylem dowolnym na dwukrotnie dłuższym dystansie, 100 m kraulem przepłynęła w czasie 1:00.36 a złoto przegrała o 7 setnych z zawodniczką Polonii Warszawa Gabrielą Szredzińską. Kacper Dziura wywalczył złoty medal w kategorii młodzik na dystansie 100 m stylem motylowym-1:19.83 a medal srebrny na bardzo wymagającym dystansie 200 m stylem motylkowym-2:58.30.

Krzysztof Charkot w kategorii młodzik wywalczył 3 medale-srebrny na dystansie 50 m stylem dowonym-29,41 zostawiając w pokonanym polu wielu starszych od siebie zawodników, brązowy medal z czasem 35.63 wywalczył na 50 m stylem grzbietowym i ostatni brąz na dystansie 200 m stylem zmiennym-2:44.14.

Zuzanna Sioma wywalczyła w kategorii junior młodszy 3 brązowe medale. Pierwszy na dystansie 100 m stylem grzbietowym-1:08.73, drugi na 200 m stylem grzbietowym-2:28.77, co dało również brąz w kategorii open.

Rafał Chyrchała w kategorii junior wywalczył brązowy medal na 200 m stylem dowolnym-2:01.59.

Kolejnym sprawdzianem na długim basenie w trakcie przygotowań do Letnich Mistrzostw Polski dla zawodników Orki będą zawody z cyklu Grand Prix-Puchar Polski w 14-15 marca w Warszawie.