W Hrubieszowie bije dzwon z Sokala

  • 19.02.2020, 07:00
  • par
W Hrubieszowie bije dzwon z Sokala
W Sanktuarium Matki Boskiej Sokalskiej w Hrubieszowie zainstalowano zabytkowy dzwon – sygnaturkę. Pochodzi on z klasztoru w Sokalu. Zanim trafił do Hrubieszowa, przebył dłuższą drogę.

Dzwon pochodzi z XVII w. i do połowy ubiegłego stulecia służył w klasztorze w Sokalu  (obecnie Ukraina). Po zmianie granic, w wyniku umowy pomiędzy Polską i ZSRR z 15 lutego 1951 r. Sokal znalazł się na terenie Związku Radzieckiego. Tamtejsi bernardyni musieli opuścić terytorium radzieckiej Ukrainy w ciągu kilku następnych miesięcy. Wyjeżdżając, w październiku, zabrali ze sobą wyposażenie kościelne i klasztorne. Część trafiła do Leżajska, a pozostała, wraz z zakrystianem, bratem Antonim Dębskim do Krakowa. Zasługą tego brata było m.in. umieszczenie obrazu Matki Boskiej Sokalskiej w krakowskiej kaplicy, skąd w 2002 r. obraz ten został przeniesiony do Hrubieszowa. Teraz podobną drogę przebyła zabytkowa sygnaturka. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

par

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe