Sacrofilm o wdzięczności

  • 22.02.2020, 07:17
  • Agnieszka Piela
Sacrofilm o wdzięczności
Wdzięczność będzie tematem tegorocznej jubileuszowej 25. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm", które rozpoczną się 29 lutego i potrwają do 5 marca.

Wśród zaproszonych gości w salach kinowych zamojskiego CKF "Stylowy" pojawi się Krzysztof Zanussi, a także przedstawiciele festiwali religijnych, m.in.: Anna Karapetyan –  Fresco International Festival (Erywań), Arnaldo Casali i Beata Goleńska – Popoli e Religioni (Terni), André Ferranti i Philippe Maugis – Kino i Pojednanie (La Salette). Prelekcje i spotkania z reżyserami poprowadzą filmoznawcy: ks. prof. Marek LisPiotr Kotowski, o. Marek Kotyński.

 – Wdzięczność jest pamięcią serca. Jednak nie zawsze umiemy oddać chwałę Bogu za to, że ciągle doświadczamy Jego miłości. Podobnie wygląda to w relacjach z naszymi bliźnimi. Na przestrzeni dwudziestu pięciu lat, jako organizatorzy "Sacrofilmu", doznaliśmy bardzo wiele Bożej i ludzkiej życzliwości. Dlatego ta edycja jest formą podziękowania dla wszystkich, którzy to wydarzenie w różny sposób wspomagali i promowali, w kraju i za granicą  – mówi ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor festiwalu.

 – 2020 rok jest okazją do wyrażenia wdzięczności św. Janowi Pawłowi II, patronowi duchowemu "Sacrofilmu", w setną rocznicę Jego urodzin. Również w tym roku, 7 czerwca, będziemy przeżywać beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wątek ten zagości w programie "Sacrofilmu" – dodaje ks. Mokrzycki.

Tydzień przed inauguracją wydarzenia, 23 lutego o godz. 18 w Katedrze Zamojskiej, odbędzie się msza św. w intencji organizatorów i dobroczyńców pod przewodnictwem bpa Mariana Rojka

Festiwal rozpocznie się w CKF "Stylowy" 29 lutego (sobota) o godz. 17 projekcją reportażu "W drodze do jednego Ojca – Sacrofilm", autorstwa ks. L. Surma, i "Dominum Montes. Góry Jana Pawła II", reż. A. Kraśnicki. 1 marca o godz. 17 organizatorzy zapraszają na projekcję filmu nominowanego do Oskara "Boże Ciało". Poniedziałek (2 marca) został poświęcony m.in. spotkaniom z przedstawicielami zagranicznych festiwali religijnych (godz. 17). Na godz. 18 zaplanowano pokaz filmu "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" w reżyserii K. Zanussi. Przed projekcją spotkanie z reżyserem, które poprowadzi ks. prof. Marek Lis. 

Organizatorzy nie zapomnieli o przedszkolakach i dzieciach. 2 marca o godz. 10 i 11.30 rozpoczną się specjalnie dla nich rekolekcje filmowe (projekcja filmów: "Święty Jan Paweł II", "Franciszek Ksawery i zaginiony skarb Samuraja"), po których wystąpi zespół Promyczki Dobra z Nowego Sącza. 

O godz. 18 z kolei zostanie pokazany film "Moje myśli są ciche" reż. A. Lukich. Spotkanie poprowadzi Wlad Robski (Festiwal PROKOV Kijów). W środę (4 marca) o godz. 12.30 będzie można zobaczyć "Zwierciadło" A. Tarkowskiego i wykład multimedialny: "Filmowy obraz ziemskiego pielgrzymowania. Zwierciadło. A. Tarkowskiego" – prof. Seweryna Kuśmierczyka. O godz. 18 rozpocznie się projekcja filmu "Zieja" Roberta Glińskiego. Po projekcji spotkanie z twórcami poprowadzi Łukasz Maciejewski. 5 marca na rekolekcje filmowe i projekcję filmu "Najświętsze serce" reż. A. Garrigó i A. Cuadri zaprasza ks. Wiesław Mokrzycki (godz. 10). Godz. 18 "Młody Ahmed" w reż. J. P. i L. Dardenne.

2 marca organizatorzy zapraszają do sali Consulatus w Ratuszu, gdzie o godz. 13 Krzysztof Zanussi wygłosi wykład otwarty "Rozważania o wdzięczności". 3 marca odbędą się tam również "Zamojskie Spotkania z Prymasem Tysiąclecia Kardynałem Stefanem Wyszyńskim", na które zaprasza biskup Mariusz Leszczyński.

Bilety na festiwal są dostępne wyłącznie w sprzedaży w kasach kina lub online (nie podlegają rezerwacji). Szczegóły www.sacrofilm.pl i w naszym informatorze CO? GDZIE? KIEDY?

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe