Lista kontrowersji. Zamojscy sędziowie wsparli kandydatów do KRS

  • 18.02.2020, 09:15
  • roh
Lista kontrowersji. Zamojscy sędziowie wsparli kandydatów do KRS
Na 361 sędziów, którzy podpisali listy poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, prawie co szósty to sędzia z okręgu zamojskiego. Może to wynikać z tego, że członkiem nowej KRS jest sędzia Zbigniew Łupina, prezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju.

Krajowa Rada Sądownictwa to istniejący od 1989 roku organ konstytucyjny zobowiązany do stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. KRS ma wpływ na sędziowskie awanse. Zamieszanie wokół KRS zaczęło się w 2018 r., kiedy rząd PiS powołał nową KRS, w skład której weszło 15 nowych sędziów wybieranych według nowych zasad.

Zgodnie z przepisami każdy z kandydatów powinien zgromadzić przynajmniej 25 głosów poparcia od innych sędziów. Pojawiły się zarzuty, że być może część kandydatów nie zebrała wymaganej liczby podpisów albo przedłożyła listy, w których osoby udzielające poparcia wycofały się.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe