Nie skąp 1 procenta. Pomóż naszym

  • 18.02.2020, 08:30
  • Agnieszka Piela
Nie skąp 1 procenta. Pomóż naszym
Mimo że coraz więcej Polaków decyduje się na przekazanie 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP), to wciąż ok. 40 proc. uprawnionych tego nie robi. A szkoda. To, co nam się wydaje nic nieznaczącym procentem podatku, dla części organizacji stanowi szans na realizację celów statutowych.

W 2018 r. przychody organizacji pożytku publicznego (OPP) z tytułu 1 proc. wyniosły łącznie ponad 761 mln zł. To dwa razy więcej niż 10 lat wcześniej. Spośród 8 682 OPP najwięcej otrzymały "Zdążyć z pomocą (ponad 185 mln), "Avalon" (ponad 47 mln), "Słoneczko" (42 mln) i WOŚP (ponad 13 mln).

Wśród OPP z Zamojszczyzny najczęściej obdarowano Stowarzyszenie Przyjaciół Hospicjum "Santa Galla" (ponad 212 tys. zł) oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" (ponad 132 tys. zł).

Komu 1 proc.?

Tylko organizacje ze statusem OPP mogą otrzymywać 1 proc. z podatku dochodowego od osób fizycznych. Organizacje te nie działają w celu osiągnięcia zysku, ale wszystkie pozyskane pieniądze przeznaczają na realizację celów statutowych. A te są różne: od pomagania chorym i potrzebującym, niepełnosprawnym i poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, poprzez wspieranie środowiska naturalnego, pomoc przy adopcjach zwierząt, a skończywszy na kulturze i sporcie.

Największym beneficjentem przychodu z 1 proc. w Zamościu jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem". Status OPP ma od 2004 r.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tutejszy
tutejszy 18.02.2020, 11:08
Tylko lokalnie

Pozostałe