Hrubieszów: Gdzie spoczywa kapral "Sokół"?

  • 18.02.2020, 06:53
  • Mariusz Parol
Hrubieszów: Gdzie spoczywa kapral "Sokół"? Hrubieszowska bezpieka zajęła też budynek obecnego sądu. To ten budynek spalono nocą z 26/27 maja 1946 roku podczas wspólnej akcji AK-UPA
Rodzina z Hrubieszowa poszukuje miejsca pochówku żołnierza AK.

Kapral Piotr Polak, żołnierz AK, został zastrzelony przez ubeków. Jego ciało zakopano w nieznanym miejscu. Zresztą, przez kilkadziesiąt lat w ogóle nie było wiadomo, że zginął. – Kilka tygodni temu zwróciłem się do Instytutu Pamięci Narodowej o rehabilitację kpr. Piotra Polaka – mówi Wacław Mucha z Hrubieszowa.

Kapral Piotr Polak był dalszym krewnym żony Wacława Muchy.

 – Przez wiele lat razem z żoną odwiedzaliśmy grób siostry Piotra Polaka, Leokadii. Spoczywa w nim też czteromiesięczna Marysia Polak. Długo zastanawiałem się kim był ojciec Marysi. W rodzinie żony nikt nie wiedział, co się z nim stało po wojnie. Gdy zacząłem zgłębiać temat i docierać powoli do różnych dokumentów, wyjaśniło się wiele niewiadomych. Ale wciąż wiele pozostaje do wyjaśnienia – zastrzega Wacław Mucha.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
formaldehyd
formaldehyd 18.02.2020, 11:49
Spytajcie miejscowych notabli, szanowanych mieszkańców miasta a zwłaszcza tych zasłużonych, budowniczych polski ludowej. Może po alkoholu się przyznają.

Pozostałe