Nie zapomnieli o "strasznych chwilach"

  • 13.02.2020, 07:09
  • Bogdan Nowak
Nie zapomnieli o "strasznych chwilach" Delegacje ze szkół i różnych instytucji składały kwiaty i wieńce przy pomniku.
Mieszkańcy gminy Zwierzyniec uczcili pamięć 20 zamordowanych przez Niemców mieszkańców miejscowości Bagno, Rudka i Tereszpol. Do tej zbrodni doszło 2 lutego 1944 r. Był to brutalny odwet za śmierć niemieckiego konfidenta.

O tym jak doszło do tych tragicznych wydarzeń, pisała Halina Matławska w monografii pt. "Zwierzyniec". Dowiadujemy się stamtąd, iż Niemcy w 1944 r. stosowali różne metody zastraszania mieszkańców gminy Zwierzyniec. Ludzie mieli także w pamięci wyjątkowo brutalną pacyfikację wsi Sochy, do której doszło 1 czerwca 1943 r. . Zginęło wtedy ok. 180 osób, w tym wiele kobiet i dzieci. 

Zabić konfidenta

Wcześniej, 28 października 1942 r., zamordowano 11 mieszkańców Obroczy, a 15 grudnia 1942 r. hitlerowscy oprawcy zabili w Wywłoczce kolejnych sześciu. Brutalne, zbiorowe egzekucje Niemcy zorganizowali także w Kosobudach, Topólczy oraz Źrebcach. Często do tych tragedii dochodziło wskutek oskarżeń niemieckich konfidentów o współpracę z partyzantami. Jednym z nich był mieszkaniec Zwierzyńca – Artur Ostaszewski (to nazwisko znaleźliśmy w dwóch źródłach). W 1944 r. był on 19-letnim volksdeutschem oraz jednym z gestapowskich kierowców w Biłgoraju. Znał on bardzo dobrze mieszkańców Zwierzyńca i donosił na nich gestapowcom. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe