Turobina ster na miasto

  • 14.02.2020, 06:03
  • lew
Turobina ster na miasto Mający 600-letnią historię i liczący niecały tysiąc mieszkańców Turobin chce być znowu miastem.
Turobin może stać się kolejnym miastem w województwie lubelskim. Taki pomysł padł na ubiegłorocznej sesji rady gminy. Teraz mieszkańcy zadecydują o tym, czy chcą mieszkać na wsi czy w mieście.

W ub. roku radni zobowiązali wójta do podjęcia działań związanych z przywróceniem miejscowości praw miejskich. Uchwała intencyjna została podjęta jednogłośnie. Z wnioskiem w tej sprawie do władz gminy wystąpiło Stowarzyszenie Turobińszczyzna. Jego członkowie wskazują, że Turobin – podobnie jak inne miasteczka, w tym np. Józefów, Tyszowce, Frampol czy Goraj – stracił prawa miejskie w 1870 r. na mocy ukazu cara Aleksandra II za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mietek
Mietek 16.02.2020, 12:56
Żałosne te komentarze. Jak je czytam to zastanawiam się czy faktycznie Turobin nie powinien dalej pozostać wsią.
Senior
Senior 16.02.2020, 16:31
Turobin jest wsią. To dobrze, że jest wsią i mam nadzieję ze tak zostanie.
Senior
Senior 16.02.2020, 16:29
Mietek twój komentarz wskazuje na to że uważasz wieś za coś gorszego niż miasto. Wylecz się z kompleksów chłopie albo przeprowadź się do miasta.
Dawna z Turobina
Dawna z Turobina 15.02.2020, 19:54
He he he he he he he Turobin i miasto śmiać się chce to gorzej jak wieś he he he nie mieszkam juz 8 lat w Turobinie i mieszkam teraz na wsi to u mnie wynosi 3 tyś mieszkajcow a w Turobinie ile jest z 1000 miesz... He he he
Monika
Monika 15.02.2020, 09:14
A ja chcę mieszkać w mieście Turobinie. A co w tym złego?
Mieszkanka
Mieszkanka 15.02.2020, 09:55
Monika! To przeprowadź sie do miasta. To będzie duża korzyść dla Turobina bo na takiej pustej postawie ktorą prezentujesz, wieś daleko nie zajdzie
Senior
Senior 16.02.2020, 16:34
Racja!
PEPEROWIEC
PEPEROWIEC 15.02.2020, 07:15
Dobrze, niech płacą cwaniaczki
Turobiniak
Turobiniak 15.02.2020, 06:38
Wyższe podatki, opłaty za śmieci które już teraz chce wójt drugi raz za jego 1,5 rocznego panowania podnieść, wyższa jego pensja, zastępcy,radnych-prestiż pełną parą, szczególnie kilku osób. A mieszkańcy podpiszą listy, wójt imienne konsultacje wymyślił i kto przeciw ten nie podpisze.
Śmiechu warte...
Śmiechu warte... 14.02.2020, 21:52
Ktoś ma bardzo duże mniemanie o sobie :(( Turobin miastem dobre sobie.... cztery ulice na krzyż o każdą prowadzi w kartoflisko...wnioskodawca chyba minął się z powołaniem i powinien bajki pisać...
To już było
To już było 14.02.2020, 18:11
https://www.kronikatygodnia.pl…
Koko
Koko 14.02.2020, 15:55
Ciekawe że w radzie gminy sami mieszkańcy wsi w tym dwóch z Turobina a taką bzdurę przegłosowali. Może jako radni miejscy wiecej zarobią? Oby ich wiecej nie wybrali.
Mieszkanka
Mieszkanka 14.02.2020, 15:52
Miejmy nadzieje że ludzie w Turobinie mają dobrze w głowach poukładane i nie zgodzą sie na ten głupkowaty i nie poparty żadnym rozsądnym argumentem pomysł niedowartościowanego pana P.
Dumny Wieśniak z Turobina
Dumny Wieśniak z Turobina 14.02.2020, 15:47
Pomysłodawca ze stowarzyszenia straszne ma parcie na popularność. Skoro tak go uwiera bycie wieśniakiem to mógł emeryturę spedzic w Lublinie tak jak całe życie. Ciekawe czy dołoży nam do wyższych w mieście stawek ubezpieczenia komunikacyjnego???

Pozostałe