Zamojskie ulice. Chłopiec odwrócony tyłem

  • 11.02.2020, 08:02
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Chłopiec odwrócony tyłem 1946 rok. Widać ekshumacje prowadzone przy dzisiejszej ul. Królowej Jadwigi. W tle dawny pałac rodziny Zamoyskich oraz Park Miejski. Fot. ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu.
W murowanym domu przy ul. Królowej Jadwigi w Zamościu, obok gmachu Akademii Zamojskiej, mieszkała ciotka pani Danuty. Jako mała dziewczynka kobieta często ją odwiedzała. Latem 1944 r. (tuż po wyzwoleniu miasta) była świadkiem wydarzenia, o którym nie mogła zapomnieć przez wiele lat.

Przy domu mojej ciotki był ogród otoczony żywopłotem – wspominała w 2012 roku pani Danuta (nazwisko do wiadomości redakcji). – Pod koniec sierpnia zauważyłam, że coś się dzieje. Okazało się, że wykopywane są tam ludzkie szczątki. To był przerażający widok! Prace wykonywali niemieccy jeńcy, pod nadzorem polskich żołnierzy. Wykopywali ciała i kości, a potem wkładali do drewnianych skrzyń. W pewnym momencie jeden z Niemców wyciągnął ludzką kość piszczelową. Nasz żołnierz kazał mu uklęknąć i ją pocałować. Więzień zrobił to i zemdlał. Byłam tym wszystkim przerażona. 

Rowy wypełniły się pomordowanymi

Pani Danuta uciekła wówczas do domu ciotki. Ten budynek nadal istnieje. Jak opowiadała, po wojnie został przerobiony na szalet miejski. W 1953 roku, gdy pani Danuta była uczennicą zamojskiego liceum, chciała wyjaśnić czyje szczątki ekshumowano przy ul. Królowej Jadwigi. 

– W domu ciotki mieszkała pani o nazwisku Hodoba (lub Chodoba). Zapewniała mnie, że była świadkiem jednego z mordów – opowiadała nam pani Danuta. – Było to podobno w Wigilię 1942 r. między godz. 21 a 23. Przyjechały wówczas trzy samochody ciężarowe z więźniami w eskorcie Niemców. Wysiedli z nich sami mężczyźni. Wyprowadzono więźniów, rozstrzelano, a potem ich ciała wrzucono do wcześniej przygotowanego dołu. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
marcin
marcin 14.02.2020, 23:28
Blisko jest miejsce gdzie Niemcy rozstrzeliwali masowo Polaków. Obecnie jest tam Pomnik Dzieci Zamojszczyzny. Naprzeciwko Akademii Zamojskiej. Koło Katedry. Koło parku.
sąsiad
sąsiad 14.02.2020, 10:07
W tym domu mieszkała Pani Karolina Chudoba. Cudowną była Kobietą. W Zamosciu na ul.Pewiakow mieszka jej córka
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 11.02.2020, 12:15
Wszystkie wojny są skutkiem stanu umysłu

Pozostałe