Obchody 29. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Tomaszowie Lubelskim

  • 09.02.2020, 07:03
  • Dariusz Sienicki, rzecznik NOSG
Obchody 29. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Tomaszowie Lubelskim Fot. NOSG
Tegoroczne, wojewódzkie uroczystości obchodów 29. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odbędą się w Tomaszowie Lubelskim.

Tomaszów Lubelski będzie kolejnym miastem, w którym odbędą się wojewódzkie uroczystości powstania NOSG. Na przestrzeni minionych lat rocznicę powołania naszego oddziału, świętowaliśmy już w Chełmie, Lublinie, Zamościu oraz w Białej Podlaskiej. Uroczystości zostały zaplanowane na 22 maja br. na Rynku Miejskim w Tomaszowie Lubelskim.

Dzień wcześniej odbędzie się w amfiteatrze parku miejskiego, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, na który już teraz zapraszamy mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego oraz okolic. Wstęp na to wydarzenie, oczywiście jest wolny.

Tradycyjnie już uroczystości poprzedzi Msza Święta, natomiast w ich trakcie na Rynku Miejskim zostaną wręczone odznaczenia, wyróżnienia i akty mianowania na wyższe stopnie. Tegoroczne obchody powstania NOSG zakończy pokaz musztry paradnej


16 maja 1991 roku, na mocy ustawy o Straży Granicznej uchwalonej przez Sejm 12 października 1990 roku, powstała Straż Graniczna. Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie to największy oddział SG w Polsce. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen czyli obszaru, na którym zniesiona została kontrola graniczna na granicach wewnętrznych oraz stosowane są ściśle określone jednolite zasady dotyczące kontroli na granicach zewnętrznych. Jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa dla obywateli Unii Europejskiej przed przedostaniem się do Europy osób, których pobyt mógłby stanowić zagrożenie dla jej bezpieczeństwa i obronności. To na barkach funkcjonariuszy m.in. naszego oddziału spoczywa odpowiedzialność za przestrzeganie ładu i porządku osób przekraczających granicę.

W ramach Nadbużańskiego Oddziału SG funkcjonuje 20 Placówek Straży Granicznej oraz Ośrodek Strzeżony. Służbę pełni tu około trzech tysięcy funkcjonariuszy i pracowników, którzy na co dzień zaangażowani są w ochronę granicy państwowej o długości 467 km. Funkcjonariusze SG strzegą części granicy z Republiką Białorusi i części granicy z Ukrainą.

Dariusz Sienicki, rzecznik NOSG

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe